Andrei Spînu/Facebook

FOTO Spînu s-a dus să verifice lucrările de la stația electrică de unde se va face interconectarea cu România

Stația electrică care va interconecta rețelele electrice din Republica Moldova și România prin stația Vulcănești și linia electrică Vulcănești-Chișinău, este în proces de modernizare. Lucrările au fost inspectate astăzi, 12 august, de vicepremierul Andrei Spînu.

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, anunță că a efectuat o vizită de lucru la stația electrică Chișinău 330 kV. Ministrul a inspectat procesul de proiectare a stației electrice, care se află în proces de modernizare.

„Pentru toamna acestui an sunt planificate lucrări de pregătire a terenului, a căilor de acces și a platformelor de lucru, inclusiv pentru instalarea autotransformatorului”, anunță Spînu.

Potrivit unei note informative emise de ministerul de resort, lucrările de construcție și instalare a echipamentului pentru 400 kV vor începe din primăvara anului viitor. Conform contractului, finalizarea lucrărilor este preconizată pentru sfârșitul anului 2024.

Amintim că pentru realizarea lucrărilor la stația electrică Chișinău 330 kV a fost semnat un contract în luna ianuarie al acestui an, între UCIPE – MEPIU și asociația de companii din România, Siemens Energy SRL – Electromontaj S.A. – Energotech S.A., desemnată câștigătoare a licitației internaționale.

Stația electrică va interconecta rețelele electrice din Republica Moldova și România, și anume prin stația Vulcănești și linia electrică Vulcănești-Chișinău 400 kV.

Andrei Spînu/Facebook

Andrei Spînu/Facebook

 

Andrei Spînu/Facebook

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

diez.md

Ozerov, despre deschiderea unei „Case Ruse” în Transnistria: este nevoie de un acord interguvernamental separat

Ambasadorul agreat al Rusiei în Republica Moldova, Oleg Ozerov, a comentat informațiile despre o posibilă deschidere a unui „centru rus” în regiunea transnistreană după închiderea Centrului Rus de Știință și Cultură de la Chișinău. Într-un interviu publicat pe 14 iulie, diplomatul a susținut poziția vicepremierului pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, care a declarat anterior că o astfel de inițiativă nu poate fi realizată fără un acord moldo-rus.

Ozerov a precizat că autoritățile ruse nu au înaintat niciodată o propunere privind deschiderea unui astfel de centru, deși, potrivit lui, „există o asemenea solicitare”.

Federația Rusă nu a anunțat niciodată și nu a vorbit despre deschiderea unei „Case Ruse” în Transnistria. Niciun oficial, inclusiv eu, nu a făcut astfel de declarații. Cei care au lansat asemenea afirmații sunt responsabili pentru ele. Faptul că există astfel de idei — da, iar o astfel de solicitare există, însă în acest caz trebuie să fiu de acord cu domnul Chiveri: este nevoie de un acord interguvernamental separat”, a spus el.

Amintim că, recent, șeful instituției responsabile de „relații externe” din regiunea transnistreană, Vitali Ignatiev, a anunțat că Tiraspolul intenționează să deschidă un „centru rus” în stânga Nistrului după încetarea activității Centrului Rus de Știință și Cultură de la Chișinău. „Această decizie ne va ajuta să contracarăm încercările distructive de a limita prezența Rusiei”, a declarat Ignatiev.

În reacție, Biroul politici de reintegrare a declarat că autoritățile nerecunoscute de la Tiraspol nu au competențe legale pentru a lua o astfel de decizie.

La rândul său, vicepremierul pentru Reintegrare, Valeriu Chiveri, a declarat pentru NM că deschiderea unui „centru rus” în regiunea transnistreană ar necesita un acord bilateral între Republica Moldova și Rusia.

Și președintele Parlamentului, Igor Grosu, a comentat inițiativa Tiraspolului, catalogând-o drept „o provocare a Rusiei”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: