IPJ Galaţi

FOTO Un microbuz de pe ruta Chișinău-București, cu 17 persoane la bord, s-a răsturnat în România

Un microbuz cu 17 persoane, care efectua curse București-Chişinău, s-a răsturnat luni, 8 ianuarie, pe DN 24, între localitățile Gara Berheci şi Priponești din județul Galați. În urma incidentului, o femeie în vârstă de 55 de ani, care acuza dureri abdominale, a fost transportat la spital, restul pasagerilor fiind preluați de un alt microbuz pus la dispoziție de firma transportatoare, anunță autoritățile din Galați, citate de Agerpres.

Potrivit Inspectoratului de Poliție Judeţean (IPJ) Galați, accidentul rutier a avut loc la ora 13:57, pe 8 ianuarie. Șoferul în vârstă de 40 de ani, care are dublă cetățenie: română și moldovenească, ar fi pierdut controlul volanului pe fondul condițiilor meteorologice: carosabil acoperit cu zăpadă şi vânt puternic. În rezultat, autovehiculul ar fi derapat, a părăsit partea carosabilă şi s-a răsturnat.

Conform sursei citate, întrucât în microbuz se aflau 17 persoane, a fost activat planul roșu de intervenție, însă până la sosirea echipajelor de intervenție şi salvare, toți cei care se aflau în autovehicul „s-au autoevacuat”.

Conducătorul auto deține permis de conducere valabil, iar la testarea alcoolscop rezultatul a fost negativ, informează sursa citată.

Pe acest caz va fi întocmit un dosar penal pentru infracțiunea de vătămare corporală din culpă, mai scrie sursa citată.

IPJ Galaţi
IPJ Galaţi

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maib oferă credite auto pentru afaceri cu dobândă fixă de doar 8,99% în lei, anual

Maib lansează o campanie promoțională, oferind companiilor din Republica Moldova posibilitatea de a accesa credite auto pentru afaceri cu dobânda fixă de 8,99% în lei, în primele 12 luni, pentru toate creditele acordate în perioada 1 septembrie – 31 octombrie 2025.

Oferta este destinată clienților din segmentul micro, mic și mijlociu și include beneficii suplimentare: 0% avans, 0% comisioane și aprobare 100% online. Creditele sunt garantate prin automobilele achiziționate din contul finanțării, iar vehiculele procurate vor fi asigurate obligatoriu prin poliță RCA și CASCO la tarife avantajoase, intermediată de maib

Care sunt beneficiile creditului auto pentru afaceri:

  • finanțare de până la 100% din valoarea investiției;
  • valoarea maximă a creditului: 4 000 000 MDL;
  • perioada de rambursare de până la 60 luni;
  • garanție – automobilul achiziționat;
  • tipuri de autovehicule acceptate: noi sau cu parcurs, achiziționate prin partenerii auto maib;
  • monedă MDL;
  • clienți eligibili: IMM-uri și microîntreprinderi cu activitate economică stabilă.

Chiril Malaireu, Manager produse pentru creditarea agro și parteneriate:

„Prin această campanie ne propunem să le oferim antreprenorilor un produs simplu, transparent și avantajos, cu o dobândă competitivă și în condiții flexibile. În doar câțiva pași, clienții pot accesa online creditul auto pentru afaceri, semna digital și își pot extinde rapid flota – fără avans, fără comisioane, cu predictibilitate pe termen scurt și mediu.”

La maib, accesați creditul auto pentru afaceri simplu, rapid și eficient în doar 2 pași, primiți cheile și porniți la drum:

  1. aplicați online pentru creditul auto maib;
  2. semnați digital contractul de credit și obțineți creditul rapid și ușor.

Partenerii noștri de încredere 

  • dealeri oficiali:

Grupul DAAC Hermes (Land Rover, Volvo, Skoda, Ford, Mazda, Renault, Dacia, Nisan, Suzuki, Geely, Farizon, RIDDARA)

CONTINENT S.R.L. (Toyota, Lexus)

AUTOCAPITAL MDV S.R.L. (MERCEDES)

AUTOSPACE S.R.L. (BMW, Honda, MITSUBISHI, Mini Cooper)

GT SPORT AUTO S.R.L. (Porsche)

AUTO OFFICE S.R.L. (Citroen)

EAST-TEST S.R.L. (IVECO, JEEP, FIAT, ALFA ROMEO)

GBS S.R.L. (PEUGEOT, OPEL, BAIC, HAVAL, GWM, CHERY)

AUTOFRAME-FM S.R.L. (KIA, MG)

GREEN AUTOTRADING S.R.L. (JETOUR)

S.C. GRAND PREMIUM S.R.L. (LS7, L7, LS6)

OLMOSDON S.R.L (IM Motors)

HORIZON AUTO SALES S.R.L. (BYD)

PACIFIC MOTORS S.R.L. (Hyundai)

GT SPORT AUTO SALON S.R.L. (ZEEKR MOLDOVA)

S.C. RUMEON S.R.L. (Audi, Volkswagen)

AUTOFORTA S.R.L. (MAN)

 – parcările auto:

S.C. SARGU-TRANS S.R.L. (Sargutrans)

CIPAUTO S.R.L. (Cipauto)

INTELIGENT AUTO S.R.L. (AUTOPLAZA)

AUTO RENT EXPERT S.R.L. (Auto Ofice)

AUTOMOTIVE LEASING S.R.L. (Auto Ofice)

ALEX-AUTOHAUS S.R.L. (Autohaus MAK)

ATLANTIC MOTORS S.R.L. (Autolux)

GLOBAL TRANS CAR S.R.L.  (Autolux)

S.C. MIRALEX & CO S.R.L (AutoAlliance)

A & G MOTORS S.R.L. (AG Motors)

Beneficiați acum de creditul auto pentru afaceri cu 8,99% în lei, dobândă fixă timp de 12 luni – doar la maib.

Tu conduci. maib

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: