focus.ua

FOTO Un miliardar din Ucraina a devenit proprietarul unui Bugatti Centodieci. Există doar 10 astfel de exemplare în toată lumea

Un om de afaceri ucrainean din Cernăuți a cumpărat un automobil exclusivist de model Bugatti Centodieci. Bolidul valorează $10 000 000. Potrivit Forbes, în toată lumea, există doar 10 astfel de exemplare de mașină.

Miliardarul ucrainean Mihailo Romanenko a devenit proprietarul vehiculului în ediție limitată. Presa din țara vecină scrie că omul de afaceri este un important deținător de criptomonede și este implicat în gestionarea activelor investitorilor privați și a fondurilor de capital de risc. Averea sa este estimată la 1,5 miliarde de dolari.

Bugatti Centodieci este un supercar în ediție limitată, dedicată celei de-a 110-a aniversare a mărcii. Mașina a fost proiectată în stilul emblematicului Bugatti EB110 din 1992, iar interiorul este garnisit cu piele și fibră de carbon. Mașina este propulsată de un motor de opt litri care produce 1600 de cai-putere și atinge 100 km/h în 2,4 secunde.

focus.ua
focus.ua

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Americanca Tara Reade, care l-a acuzat pe Joe Biden de agresiune sexuală, a primit cetăţenia rusă

Americanca Tara Reade, care, în timpul campaniei electorale din 2020, l-a acuzat pe Joe Biden de agresiune sexuală în anii 1990, a primit, luni, cetăţenia rusă. O confirmă un decret semnat de liderul de la Kremlin, Vladimir Putin.

Conform textului publicat pe site-ul oficial de informaţii juridice, „McCabe Alexandra Tara, născută la 26 februarie 1964”, este acum cetăţeană rusă, scrie news.ro.

Potrivit presei americane, Tara Reade şi-a schimbat numele în 1998 şi a luat numele de Alexandra Mc Cabe pentru a se proteja de fostul soţ, pe care îl acuza de violenţă domestică. La începutul anului 2020, ea a afirmat că Joe Biden, pe atunci candidat la alegerile prezidenţiale, a agresat-o sexual într-un hol al Congresului american în 1993, când el era senator şi ea lucra pentru el.

Acuzaţia, negată categoric de democrat, era totuşi incomodă pentru campania sa împotriva preşedintelui în exerciţiu Donald Trump, acuzat la rândul său de mai multe femei de agresiune sexuală, hărţuire sau viol, şi care a revenit la putere în 2025. Însă au apărut neconcordanţe în declaraţiile Tarei Reade. De exemplu, nu s-a găsit nicio urmă a plângerii pe care ea susţinea că a depus-o la Congres după cele întâmplate. În mai 2023, ea şi-a anunţat intenţia de a solicita un paşaport rus într-un interviu pentru Sputnik.

Intervievată din Moscova, Tara Reade a declarat atunci că a decis să rămână în Rusia deoarece se temea pentru siguranţa sa.

La jumătatea lunii iulie 2024, pe X, ea a anunţat că se va întoarce în Statele Unite pentru a depune plângere împotriva lui Joe Biden pentru „agresiune sexuală”, cu câteva zile înainte ca acesta să-şi retragă candidatura la preşedinţie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: