FOTO/VIDEO În Moldova a început campania de împădurire. Maia Sandu: „Va aduce rezultate mari” 

Pe 10 martie, în Republica Moldova, a fost dat startul campaniei de împădurire din această primăvară. Cu genericul „Generația pădurii”, în cadrul evenimentului se planifică plantarea a peste 13 milioane de puieți. Duminică au plantat puieți angajați ai Ministerelor, dar și șefa statului Maia Sandu. 

„Cum vă imaginați că dacă fiecare adult din Republica Moldova ar planta 10 copaci în acest sezon de primăvară și după aceea 10 copaci – în sezonul de toamnă. Nu este foarte mult, este un efort de o oră, dar care va aduce rezultate mari”, a comunicat președinta Maia Sandu pe 10 martie la acțiunea de plantare de lângă satul Rîșcova raionul Criuleni.

Și reprezentanții Ministerului Apărării, împreună cu ministrul Anatolie Nosatîi, au participat la acțiune. Aceștia au plantat puieți de salcâm pe o suprafață de circa 11 hectare, în raionul Hâncești, satul Pervomaisc.

Facebook/Ministerul Apărării al Republicii Moldova
Facebook/Ministerul Apărării al Republicii Moldova

Reprezentanții Ministerului Afacerilor Externe, împreună cu ministrul Mihai Popșoi, au plantat puieți de frasin și tei pe o suprafață de 2 ha în satul Mana din raionul Orhei.

Facebook/Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova
Facebook/Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova

Echipa Ministerului Afacerilor Interne s-a mobilizat în întreaga țară. La acțiunea de plantare a participat și ministrul Adrian Efros.

Facebook/Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova
Facebook/Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova

Echipa Ministerului Mediului, împreună cu ministra Iordanca-Rodica Iordanov, au acoperit 7,8 ha cu stejar, salcâm și paltin.

Facebook/Ministerul Mediului al Republicii Moldova
Facebook/Ministerul Mediului al Republicii Moldova

Campania de împădurire are loc sub egida președintei Republicii Moldova Maia Sandu și prevede sădirea puieților pe un teritoriu de 7 mii de hectare, pe întreg teritoriul țării. Harta terenurilor pentru întreaga campanie de împădurire poate fi accesată aici.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O femeie de 77 de ani din Chișinău a rămas fără aproape un milion de lei după o escrocherie cu „schimbarea contorului electric”

O femeie de 77 de ani din Chișinău a fost înșelată cu 923.000 de lei de persoane necunoscute care au convins-o că trebuie să achite pentru schimbarea contorului electric. Cazul este investigat de poliție, după ce fiica victimei a sesizat autoritățile pe 6 iunie.

Potrivit Poliției, escrocheria a fost comisă în perioada 3–4 iunie, în sectorul Rîșcani al capitalei. Suspecții au contactat telefonic victima și, profitând de încrederea acesteia, au informat-o în mod fals despre necesitatea schimbării contorului electric.

Sub acest pretext, femeia a transmis sume importante de bani. La 3 iunie, aceasta a remis 650.000 de lei unui curier, în apropierea unui magazin de pe bulevardul Moscova. A doua zi, a mai oferit încă 273.000 de lei.

Potrivit declarațiilor victimei, banii proveneau din economiile personale, dar și dintr-un împrumut de 250.000 de lei contractat de la o persoană cunoscută.

Poliția a anunțat că desfășoară acțiuni pentru identificarea persoanelor implicate și stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.

Oamenii legii îndeamnă rudele persoanelor vârstnice să discute periodic cu acestea despre metodele utilizate de escroci și riscurile la care pot fi expuse.

„Persoanele în etate sunt adesea ținta escrocilor care profită de încrederea, emoțiile și vulnerabilitatea acestora pentru a obține bani sau alte bunuri. O simplă discuție preventivă poate împiedica pierderea economiilor de o viață”, au transmis reprezentanții Poliției.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: