Parlamentul Republicii Moldova va organiza, pe 12 iunie, audieri publice pe subiectul fraudelor financiare online și telefonice. Anunțul a fost făcut de președintele Comisiei economie, buget și finanțe, Radu Marian, pe 3 iunie. La raport în Parlament sunt așteptate instituțiile de drept, inclusiv Ministerul de Interne (MAI), procuratura și Serviciul de Informații și Securitate (SIS).
Potrivit lui Marian, pe lângă MAI, procuratura și SIS, în Parlament va fi audiată și conducerea Centrului pentru protecția datelor cu caracter personal; instituțiile de reglementare – BNM, CNPF, ANRCETI; precum și cei mai mari operatori privați și publici din domeniile telecom și bancar.
„Prin aceste audieri vrem să aflăm mai multe despre amploarea, măsurile luate de instituțiile și soluțiile care trebuie întreprinse pentru a reduce amploarea acestui fenomen”, a scris Marian pe rețele.
Audierile vor putea fi urmărire în direct.
Precizăm că, conform datelor Inspectoratului General al Poliției, doar în perioada 20 mai – 1 iunie au fost înregistrate 149 de cazuri de escrocherie telefonice și 2 911 tentative. Prejudiciul total depășește 27,2 milioane de lei.
Cele mai frecvente scheme au implicat persoane care s-au prezentat drept reprezentanți ai băncilor, Băncii Naționale a Moldovei, Poliției, SIS și companiilor de curierat.
Cetățenii sunt îndemnați să manifeste maximă prudență și să nu ofere date bancare, coduri de verificare sau alte informații confidențiale la telefon ori prin mesaje.
„Verificați întotdeauna identitatea persoanelor care vă contactează și solicitați confirmări din surse oficiale înainte de a efectua transferuri de bani sau de a contracta credite”, transmite IGP.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!