ТАСС

Germania va expulza 40 de diplomați ruși. Au cinci zile la dispoziție ca să părăsească țara

Guvernul Germaniei a declarat 40 de diplomaţi ruşi „persona non grata”, a anunţat luni şefa diplomaţiei germane Annalena Baerbock. Acest act constituie primul pas spre expulzarea acestora din Germania, informează Reuters. Decizia Berlinului a fost comunicată ambasadorului rus Serghei Neceaev. Persoanele vizate au acum un termen de cinci zile pentru a părăsi Germania.

„Guvernul a decis să declare „un număr semnificativ” de membri ai ambasadei ruse drept indezirabili, (persoane) care au lucrat în fiecare zi în Germania împotriva libertăţii noastre, împotriva coeziunii din societatea noastră. Nu vom mai tolera acest lucru”, a declarat Baerbock.

Potrivit Agerpres, se presupune că diplomaţii respectivi sunt membri ai serviciilor de informaţii ruse. Decizia a survenit în a doua lună a războiului declanşat de Rusia în Ucraina şi în condiţiile în care atrocităţile care se presupune că au fost comise de trupele ruse au şocat o lume întreagă.

„Imaginile din Bucea demonstrează o brutalitate incredibilă din partea conducerii ruse şi a celor care îi urmează propaganda”, a subliniat Baerbock, cu referire la victimele civile din nordul Ucrainei.

Mai mult de 4 milioane de oameni au fugit din calea acestui război care a devastat oraşe şi alte localităţi în Ucraina.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

foto simbol

Cutremur cu magnitudinea 4,5 în România. Seismul s-a resimțit și la Chișinău

Un cutremur cu magnitudinea 4,5 pe scara Richter s-a produs în seara zilei de 11 august, la ora 20:21, în zona seismică Vrancea din România. Seismul a fost resimțit și în Republica Moldova, inclusiv la Chișinău.

Potrivit Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului, cutremurul s-a produs în județul Buzău, la o adâncime de 140 de kilometri.

Institutul precizează că seismul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: la 52 km sud-est de Sfântu Gheorghe, 57 km est de Brașov, 62 km sud de Buzău, 66 km sud de Focșani și 76 km nord de Ploiești.

Cutremurul a fost resimțit în mai multe localități din România și Republica Moldova.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: