Storm Clouds

Gospodării inundate și culturi agricole afectate. Consecințele ploilor torențiale din 5 și 6 iulie

Ploile torențiale de pe 5 și 6 iulie au provocat pagube în mai multe localități din Republica Moldova. Mai mult, un locuitor al satului Troița Nouă a fost electrocutat mortal de fulger. Despre acest lucru a anunțat ministrul Afacerilor Interne, Pavel Voicu, la începutul ședinței guvernului.

„Ploile torențiale, însoțite de grindină, au provocat pagube în 21 de localități din 5 raioane: Hâncești, Ialoveni, Criuleni, Ștefan Vodă și Taraclia. Au fost deteriorate mai multe porțiuni de drum pe o lungime de aproximativ 57 km. Este vorba despre drum local. Au fost inundate 59 de gospodării, 27 de grădini particulare, 3 fântâni și un magazin”, a declarat Pavel Voicu.

De asemenea, acesta a informat că ploile au afectat 120 ha de livezi, 23 ha de viță de vie și 20 ha de porumb. În prezent, salvatorii evacuează apa din gospodării, fântâni și grădini. Totodată, se lucrează la restabilirea porțiunilor de drum afectate.

Ministrul de Interne a mai precizat că nu avem riscuri de inundații. „Apa din Nistru și Prut scade esențial”, a spus Voicu.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Андрей Мардарь / NewsMaker

Vara va începe cu cer noros și averse cu descărcări electrice: vremea în Moldova între 1 și 7 iunie

Săptămâna viitoare, în perioada 1-7 iunie, în Republica Moldova, cerul va fi noros, iar pentru unele zile sunt prognozate averse însoțite de descărcări electrice. Ziua, temperaturile vor oscila între +15°C și +27°C, iar noaptea între +10°C și +17°C, în funcție de regiune.

În nordul țării, la Briceni, săptămâna viitoare temperaturile vor oscila între +15°C și +22°C pe parcursul zilei, iar noaptea între +10°C și +12°C. Pentru zilele de marți și miercuri sunt prognozate averse însoțite de descărcări electrice. În celelalte zile, cerul va fi noros.

În centrul țării, la Chișinău, săptămâna viitoare temperaturile vor oscila între +18°C și +25°C pe parcursul zilei, iar noaptea între +13°C și +15°C. Pentru ziua de marți sunt prognozate averse însoțite de descărcări electrice. În celelalte zile, cerul va fi noros.

În sudul țării, la Cahul, săptămâna viitoare temperaturile vor oscila între +20°C și +27°C pe parcursul zilei, iar noaptea între +15°C și +17°C. Pentru ziua de marți și joi sunt prognozate averse însoțite de descărcări electrice. În celelalte zile, cerul va fi noros.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: