Inspectoratul pentru Protecția Mediului (IPM) a sesizat Inspectoratul de Poliție Dubăsari în legătură cu situația de la cariera de nisip și prundiș „Coșnița II”, exploatată de compania „Bond Cons”. Autoritatea de mediu susține că agentul economic nu întrunește condițiile legale pentru reluarea activității, după ce prima instanță a suspendat decizia Consiliului local Coșnița privind schimbarea destinației terenurilor folosite pentru exploatare.
Potrivit IPM, un control inopinat efectuat pe 3 aprilie la zăcământul „Coșnița II”, exploatat de compania „Bond Cons”, a scos la iveală mai multe nereguli. Inspectorii au constatat că întreprinderea desfășura activități de exploatare pe terenuri cu destinație agricolă, fără ca acestea să fi fost trecute legal în categoria terenurilor destinate exploatărilor miniere.
Prin urmare, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a emis, în aceeași zi, o decizie prin care a dispus suspendarea lucrărilor miniere la zăcământ până la aprobarea schimbării destinației terenurilor agricole utilizate pentru exploatarea resurselor minerale.
Ulterior, pe 19 mai, Consiliul comunei Coșnița a aprobat schimbarea categoriei de destinație a terenurilor vizate, astfel încât acestea să poată fi utilizate pentru exploatări miniere. Totuși, această hotărâre a fost suspendată printr-o încheiere a Judecătoriei Criuleni din 18 iunie.
„Astfel, începând cu data de 18.06.2026, S.R.L. „Bond Cons” nu îndeplinește condițiile de reîncepere a activității de valorificare a zăcământului „Coșnița II”, sistată conform Deciziei nr. 725 din 03.04.2026 emisă de către Inspectorat”, a precizat IPM.
În aceste condiții, IPM a anunțat că a sesizat Inspectoratul de Poliție Dubăsari, pentru a întreprinde măsurile prevăzute de lege, în cazul nerespectării deciziei de suspendare a activității.
Controversa din jurul carierei de nisip și prundiș „Coșnița II” a început în 2025, după ce au apărut informații despre intenția companiei „Bond Cons” de a exploata un zăcământ amplasat pe terenuri agricole de la marginea localității. Proiectul a stârnit nemulțumirea unei părți a locuitorilor, care au invocat riscuri pentru mediu, drumurile locale și sursele de apă din zonă.
Între timp, pe 21 iunie, în comună a avut loc un referendum consultativ privind schimbarea destinației terenurilor pentru exploatarea resurselor minerale. Potrivit rezultatelor preliminare, peste 95% dintre participanți s-au pronunțat împotriva proiectului.
În pofida votului, lucrările la carieră continuă. Astfel, pe 24 iunie, mai mulți localnici au protestat pe teritoriul zăcământului pentru a cere respectarea voinței exprimate.