Gripa aviară se extinde. 25 de focare raportate în raioanele Moldovei

Timp de două săptămâni, pe teritoriul Republicii Moldova au fost confirmate 25 de focare de gripă aviară. Cele mai afectate sunt raioanele in nordul și centrul țării, indică harta făcută publică de Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor (ANSA).

Potrivit sursei citate, în perioada 22 decembrie 2023 – 2 ianuarie 2024, pe teritoriul Republicii Moldova au fost înregistrate:

  • 15 focare de influență aviară înalt patogenă (H5N1) la fauna sălbatică;
  • 10 focare de influența aviară înalt patogenă (H5N1) la păsările din exploatațiile nonprofesionale;

ANSA precizează că Comisia Antipiezootică Excepțională s-a întrunit, în acest context, într-o ședință de urgență. Membrii comisiei au aprobat un Plan de măsuri pentru combaterea și eradicarea focarului de influență aviară. Astfel, au fost instituite zone de protecție de 3 km  și zone de supraveghere, de 10 km.

Agenția Națională pentru Siguranța Alimentelor  îndeamnă deținătorii și crescătorii de păsări să țină păsările în interiorul curților, iar dacă observă semnele clinice care să indice prezența virusului, să anunțe imediat personalul veterinar.

ansa.gov.md

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Guvernul britanic va construi până la 12 submarine nucleare de atac și va investi masiv în modernizarea capacităților militare. Măsurile fac parte din planul Strategic Defence Review care are obiectivul de a aduce forțele armate într-o stare de alertă, scrie BBC.

Premierul Keir Starmer a anunțat luni, în cadrul unei vizite la șantierul naval BAE Systems din Scoția, că Regatul Unit va extinde semnificativ flota de submarine nucleare și va accelera procesul de reînarmare în contextul provocărilor de securitate internațională.

„A sosit momentul să transformăm modul în care ne apărăm”, a declarat premierul Keir Starmer muncitorilor de la şantierul naval Govan al BAE Systems din Scoţia, afirmând că „va pune capăt golirii de conţinut a forţelor armate” britanice. „Atunci când suntem ameninţaţi direct de state cu forţe militare avansate, cel mai eficient mod de a le descuraja este să fim pregătiţi”, a explicat el.

Printre cele 62 de recomandări acceptate de guvern se numără construirea a cel puțin șase noi fabrici de muniție, achiziția a până la 7.000 de arme cu rază lungă de acțiune fabricate în Marea Britanie și implementarea unor noi sisteme de comunicații pentru câmpul de luptă. De asemenea, va fi înființat un Comandament Cibernetic și Electromagnetic, care va gestiona operațiunile ofensive și defensive în spațiul digital, după ce rețelele militare britanice au fost ținta a peste 90.000 de atacuri cibernetice în ultimii doi ani.

În plus, Starmer a subliniat că majorarea bugetului pentru apărare de la 2,3% la 2,5% din PIB până în 2027, cu obiectivul de a ajunge la 3% pe termen lung, va contribui nu doar la securitate, ci și la crearea de locuri de muncă și creștere economică.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: