quizfeed.co.uk

Guvernul libanez a demisionat. Decizia a venit la mai puțin de o săptămână de la explozia din Beirut

Guvernul libanez a demisionat. Anunțul a fost făcut de premierul Hassan Diab, luni seara, la postul național de televiziune, informează BBC. Decizia a venit la mai puțin de o săptămână de la explozia din Beirut, soldată cu sute de morți și mii de răniți.

De asemenea, demisia guvernului vine și pe fundalul unor proteste. Manifestanții au acuzat liderii țării de faptul că s-ar face vinovați de explozia din Beirut prin presupusa lor neglijență și corupție.

Precizăm că marți, 4 august, o explozie s-a produs în portul din orașul Beirut. Deflagrația a provocat distrugerea a cartiere întregi din capitala Libanului, care s-au transformat în ruine. 300 000 de locuitori au rămas fără adăpost, peste 100 de persoane au decedat, iar circa 4 000 au fost răniți.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

VIDEO „Pokemonii” îi încurcă lui Ceban?/ Pușcărie pentru negarea deportărilor?/ „Totul se scumpește, e normal”

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
— „Pokemonii” din administrația prezidențială sabotează întâlnirile din străinătate
— Până la 5 ani de închisoare pentru negarea deportărilor staliniste?
— Radu Marian pleacă de la șefia comisiei parlamentare
— Demisia lui Radu Marian, între aprecieri și critici
— De ce a fost numit Recean membru în Consiliul „MoldATSA”?
— Accident, evadare și atac asupra polițiștilor în raionul Cahul
— Rezultatele expertizei după exhumarea Ludmilei Vartic, tergiversate?
— Moldova sub arșiță: trei avertizări meteo într-o singură zi
— Eurocomisar: „O Moldovă verde”, un candidat mai puternic pentru aderarea la UE
— Moldova, sufocată de caniculă: soluțiile oamenilor și sfaturile specialiștilor
— Liviu Vovc, ales președinte al Platformei „DA”. Plîngău și Macari revin în formațiune
— Ceban: aerul condiționat trebuie să funcționeze în 80% din autobuze și troleibuze
— TVA unic de 20%: îngrijorări și speranțe în rândul moldovenilor
— Domnica Manole, reacție după decizia CtEDO privind despăgubiri de €560.000
— Putin, despre criza combustibilului din Rusia: există deficit, dar nu e critic

Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.


Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: