Dodon Igor /Facebook

Igor Dodon: Republica Moldova nu poate din banii publici să vină cu suport pentru Biserică

Statul nu va aloca bani din bugetul de stat pentru a acorda ajutor Mitropoliei. Declarația a fost făcută de către președintele Igor Dodon, pe 14 aprilie, în cadrul emisiunii „Puterea a patra” de la postul de televiziune N4.

„Nu poate statul să acopere astfel de cheltuieli. La noi biserica este separată de stat. Bugetul de stat, statul Republica Moldova nu poate din banii publici să vină cu suport pentru Biserică. Evident că ei sunt în situația în care sunt, agenții economici, enoriașii pot să-i ajute, nu statul”, a spus Igor Dodon.

Totodată, șeful statului a îndemnat preoții să nu permită sfințitul produselor în biserică sau în curtea acesteia.

„Recomandările noastre sunt ca slujbele să aibă loc fără enoriași, aceasta este recomandarea pentru toate bisericile din Republica Moldova. În ceea ce ține de sfințit produsele, recomandarea este să nu să se admită sfințitul în biserică sau curtea bisericii. În mai multe localități oamenii vor ieși la poartă și preoții vor sfinți”, a declarat Igor Dodon.

Igor Dodon a evitat să spună cum vor fi sancționați preoții care nu se vor supune măsurilor.

Întrebat ce măsuri vor fi întreprinse în cazul în care preoții nu vor respecta recomandările autorităților, Igor Dodon spune că „încă nu e clar unde sunt riscurile mai mari, în magazin sau în biserică”.

„Noi nu trebuie să ne legăm de preoți. Ei au primit mesajul, noi am discutat cu ei, avem deschidere practic din partea tuturor. Noi prea tare ne-am legat de biserică, care stă cu un om, doi în biserică și facem din asta discuții publice. Haide-ți să lăsăm biserica în pace”, a îndemnat președintele.

Igor Dodon a vorbit și despre delegația care urmează să aducă focul haric în Moldova. Oficialul a reiterat că niciun membru al delegației nu va coborî din avion.

„Eu nu mă duc la Ierusalim. Delegația zboară cu avionul în Israel, nu iese nimeni din avion, delegația stă în avion, se duce cineva de la ambasadă care-i pe loc, ia focul haric, îl transmite în avion și avionul decolează. Aceasta va fi procedura pentru toate delegațiile”, a precizat Igor Dodon.

Cât despre acoperirea cheltuielilor, șeful statului precizează că nu sunt bani publici.

„Nu pot fi alocați bani pentru aceste scopuri. Este vorba de agenți economici care au decis să vină cu un suport în acest sens”, a spus Dodon.

Amintim că, săptămâna trecută, Mitropolia Moldovei a solicitat sprijin financiar din partea statului. Mitropolia a discutat subiectul cu președintele Dodon.

La 10 aprilie, Mitropolia Chișinăului și a Întregii Moldove nota într-un comunicat că „președintele țării și-a exprimat preocuparea autorităților centrale de a identifica posibilitatea acordării unui ajutor către parohii în aceste condiții de criză”.

Purtătorul de cuvânt al Mitropoliei, Vadim Cheibaș, a declarat atunci pentru NM că este vorba despre ajutor financiar, iar banii sunt necesari pentru achitarea „salariilor și a datoriilor”, în contextul în care parohiile sunt închise pe perioada pandemiei.

Ulterior, pe 13 aprilie, prim-ministrul Chicu a spus că guvernul nu intenționează să acorde ajutor financiar Mitropoliei Moldovei:  „Ei nu sunt antreprenori și la noi nu este nicio interacțiune dintre stat și biserică”.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Imagine simbol

Doi militari de 19 și 20 ani ar fi consumat droguri în subsolul cantinei militare. Ce pedeapsă au primit

Doi militari în termen, cu vârstele de 19 și 20 de ani, au fost condamnați pentru consumul de droguri pe teritoriul unei unități militare. Anunțul a fost făcut de Procuratura municipiului Chișinău pe 23 martie. Instanța le-a aplicat o pedeapsă de 135 de ore de muncă neremunerată în folosul comunității, cu avertismentul că, în cazul eschivării, aceasta va fi înlocuită cu închisoare.

„Inculpații au fost informați că, dacă se vor eschiva cu rea-voință de la munca neremunerată în folosul comunității, aceasta va fi înlocuită cu închisoare, calculându-se o zi de închisoare pentru patru ore de muncă”, potrivit unui comunicat al Procuraturii municipiului Chișinău.

Potrivit probelor administrate în cauză, pe 13 mai 2025, cei doi militari, aflați în serviciu ca muncitori la cantina unității militare, au consumat substanțe narcotice în subsolul cantinei. Comportamentul lor suspect a atras atenția unui superior, care i-a depistat și i-a condus la Dispensarul Republican de Narcologie. Testele au confirmat prezența cannabinoizilor în organismul ambilor — în concentrație de 200 ng/ml la unul și 69 ng/ml la celălalt.

În cadrul anchetei, de la unul dintre militari au fost ridicate marijuana (0,095 g), rășină de cannabis (0,019 g) și un dispozitiv artizanal pentru consum. În fața instanței, ambii și-au recunoscut vina, și-au exprimat regretul și au declarat că nu vor mai repeta fapta.

Sentința poate fi contestată cu apel.

Amintim că ministrul Apărării, Anatolie Nosatîi, a menționat la audierile parlamentare din 12 martie, că în prezent există 64 de cazuri de încălcări documentate în armată, care vizează bullying, ofense, absențe nemotivate, consum de droguri și consum de alcool. Oficialul a precizat că toate încălcările sunt investigate și raportate conform protocoalelor stabilite, iar cazurile grave sunt transmise procuraturii pentru intentarea procesului penal.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: