Facebook/Iv Ceban

În capitală se vor desfășura competiții K-1 cu denumirea „Cupa Primarului General al municipiului Chişinău 2021”

Sâmbătă, 19 iunie, pe stadionul de fotbal pe nisip din Parcul ,,La Izvor” se vor desfăşura competiţiile din cadrul evenimentului întitulat ,,Cupa Primarului General al municipiului Chişinău 2021”. Anunțul a fost făcut de primarul Ion Ceban.

„Scopul este să promovăm practicarea sportului, educarea tinerei generaţii în spiritul unui mod sănătos de viaţă, promovarea practicării artelor marţiale în Republica Moldova, dezvoltarea spiritului competitiv în rândul sportivilor, consolidarea colaborării diferitor entităţi sportive din ţară şi de peste hotare”, a scris primarul Ion Ceban și a dat asigurări că vor fi respectate măsurile de prevenire a răspândirii virusului COVID-19.

Programul evenimentului va include:

– Spectacole demonstrative ale celor mai tineri sportivi K-1;

– Lupte semi-profesioniste;

– O luptă de super-grei;

– Bătălii pentru Cupa Primarului K-1 2021.

Ion Ceban a subliniat că evenimentul se va desfășura sub patronajul Primăriei municipiului Chişinău şi al său „personal”.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Nicușor Dan, la summitul B9: „Securitatea noastră depinde de securitatea Moldovei și Ucrainei”

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat pe 13 mai, la summitul B9 de la București, că securitatea României depinde de securitatea Moldovei și Ucrainei, reafirmând sprijinul pentru cele două țări. Liderii prezenți la summit au semnat o Declarație comună prin care se pronunță pentru o pace justă și durabilă în Ucraina, aprofundarea cooperării dintre NATO și UE și intensificarea parteneriatelor strategice, inclusiv cu Republica Moldova. Reprezentantul Ungariei s-a abținut de la semnarea documentului.

„Reuniunea de astăzi ne oferă posibilitatea să confirmăm sprijinul nostru pentru Ucraina și Moldova. Securitatea noastră depinde de securitatea lor”, a declarat Nicușor Dan la deschiderea summitului.

Declarația comună precizează că Rusia este și va rămâne „cea mai semnificativă și directă amenințare pe termen lung la adresa securității aliaților”.

Președintele Poloniei, Karol Nawrocki, a subliniat că agresiunea Rusiei împotriva Ucrainei nu este un conflict izolat.

„Împreună construim o zonă continuă de securitate de la Arctic până la Marea Neagră. Această unitate este cea mai mare forță a noastră și tocmai de asta se teme cel mai mult Kremlinul”, a declarat Nawrocki, adăugând că summitul NATO de la Ankara din iulie trebuie să trimită „un semnal clar despre unitatea Alianței și disponibilitatea de a apăra fiecare centimetru din teritoriul aliaților”.

Summitul B9 reunește Polonia, Cehia, Slovacia, Ungaria, România, Bulgaria, Letonia, Lituania și Estonia într-un format de cooperare în domeniul securității, fondat în 2015. Printre invitații summitului din acest an s-au numărat președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, și secretarul general NATO, Mark Rutte.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: