FOTO În Joia Mare, mitropolitul Moldovei și cel al Basarabiei s-au întâlnit cu Maia Sandu

Președinta Maia Sandu i-a primit astăzi la Președinție, pe Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al Întregii Moldove, și pe Înaltpreasfințitul Petru, Arhiepiscopul Chișinăului, Mitropolit al Basarabiei și Exarh al Plaiurilor.

Șefa statului a discutat cu cei doi ierarhi despre încercările grele prin care trece astăzi lumea și țara noastră.

„I-am îndemnat să fie alături de enoriașii lor în această perioadă dificilă, când problemele cotidiene ale oamenilor sunt amplificate de sentimentul de frică și nesiguranță, cauzat de războiul din Ucraina, și le-am mulțumit pentru că au sprijinit, alături de întreaga societate din Moldova, refugiații din țara vecină”, se menționează într-un comunicat al Președinției.

Potrivit Maiei Sandu, statul și biserica trebuie să acționeze solidar, atunci când este vorba de sănătatea și siguranța oamenilor.

„Și avem cu toții de câștigat, când slujitorii Bisericii predică respectul, compasiunea și buna înțelegere între oameni și popoare, în numele unui viitor comun prosper și pașnic. La finalul celor două întrevederi, i-am felicitat pe Mitropoliții Bisericilor ortodoxe din Moldova cu ocazia apropiatelor sărbători de Paști, le-am urat sănătate, liniște și pace”, a conchis președinta.

presedinte.md

 

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cele mai importante știri din Moldova și din lume în noua ediție NewsMaker!
Subiectele ediției:
— Blocul „Alternativa” cere retragerea proiectului PAS privind Codul Audiovizualului
— Ozerov, despre detașarea a 10 mii de militari în Transnistria: fantezii electorale
— Accident lângă aeroport: doi copii și un adult au ajuns la spital
— Tragedie în raionul Drochia: un copil a murit strivit de aragaz
— UE analizează ingerințele străine în alegerile din Moldova
— Atac asupra Kievului: patru morți și zeci de răniți
— Trupele „Fulger”, la Ungheni. Au loc exerciții tactice
— Scandalul dintre Trump și Musk ia amploare: „Și-a ieșit din minți!”
— Educație despre menstruație. Lilu Ojovan a lansat un ghid pentru fete
— Benzinăriile din stânga Nistrului nu mai vând gaz lichefiat
— Evadare în plină zi: o tânără a forțat grațiile și a fugit din închisoare
— Activele lui Plahotniuc, Platon și ale apropiaților lui Șor, blocate
Abonați-vă la NewsMaker – cele mai actuale știri fără cenzură.
Nu uitați să apăsați pe clopoțel pentru a nu rata noile ediții: zilnic, la 15:00 și 19:00, de luni până vineri.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: