msmps.gov.md

În Moldova au fost livrate încă 26.910 de doze de vaccin Pfizer

Încă 26.910 de doze de vaccin Pfizer/BioNTech au ajuns în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut de Ministerul Sănătății, pe 1 octombrie.

Vaccinurile fac parte din lotul de 700.830 de doze achiziționat de instituție prin intermediul Oficiului de Gestionare a Programelor de Asistență Externă. Acestea urmează să fie distribuite proporțional în toate punctele de vaccinare din țară. Până în prezent, din lotul respectiv, în Moldova au ajuns 201.740 de doze.

În total, Republica Moldova a recepționat 426.330 de doze de vaccin Pfizer. Prin intermediul platformei COVAX – 125.190 de doze, donație din partea României – 100.620 de doze, achiziții – 201.740 de doze.

Până în acest moment, 784.753 de persoane din Republica Moldova au încheiat schema completă de vaccinare.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

defence-ua.com/imagine simbol

O dronă Shahed a survolat 18 minute spațiul aerian al R. Moldova. A fost doborâtă în România

O dronă de tip Shahed a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova pe 16 august. Aceasta a venit dinspre Ucraina, a zburat timp de 18 minute deasupra țării și s-a îndreptat spre Galați, România, potrivit Ministerului Apărării al Republicii Moldova. Între timp, Ministerul român al Apărării a raportat că a detectat pătrunderea unei drone în spațiul aerian al României, dinspre Republica Moldova, la aproximativ 24 de kilometri nord de Galați. Drona a fost doborâtă, potrivit instituției române.

Ce a declarat Ministerul Apărării al R. Moldova

Drona a fost detectată de sistemele de supraveghere a spațiului aerian al Republicii Moldova pe 16 august, la ora 04:31.

Potrivit Ministerului Apărării, aparatul, de tip Shahed 138 (Geran 2), venea din localitatea ucraineană Cotlovina, regiunea Reni, și a survolat spațiul aerian al Republicii Moldova prin satul Etulia din Găgăuzia. Ulterior, la ora 04:40, o patrulă a Poliției de Frontieră a Republicii Moldova i-a auzit sunetul pe direcția localităților Cișmichioi (RM)-Dolinskoe (UA).

Drona a părăsit spațiul aerian la ora 04:49, prin localitatea Slobozia Mare, raionul Cahul, îndreptându-se spre localitatea Șivita, Galați, România, a comunicat Ministerul Apărării.

„Potrivit informațiilor inițiale, obiectul zburător a trecut neautorizat spațiul aerian al țării în urma atacurilor aeriene ale Federației Ruse în Ucraina”, a declarat instituția de la apărare.

Ce a declarat Ministerul Apărării al României

Potrivit Ministerului român al Apărării, la ora 04:44 a fost detectată pătrunderea unei ținte aeriene în spațiul aerian al României, dinspre Republica Moldova, la aproximativ 24 de kilometri nord de Galați.

„O aeronavă F-18 a Forțelor Aeriene și Spațiale Spaniole, care execută Serviciul de Luptă Poliție Aeriană la Baza 57 Aeriană „Mihail Kogălniceanu”, aflată în misiune de monitorizare, a realizat contact radar cu ținta și a primit aprobarea de angajare. Drona a fost doborâtă în condiții de siguranță de aeronava F-18, la ora 05.01”, a comunicat Ministerul, adăugând că un posibil punct de impact al resturilor dronei a fost identificat între localitățile Băleni și Cudalbi, județul Galați, într-o zonă nepopulată.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: