Facebook/Наталья Анисимова

În Chișinău vor fi aduse câteva mii de doze de vaccin Sputnik V

Municipiul Chișinău va primi în dar câteva mii de doze de vaccin anti-Covid-19 Sputnik V. Anunțul a fost făcut, pe 21 februarie, de primarul capitalei Ion Ceban. Donația va veni din partea autorităților din Sankt Petersburg.

Autoritățile din St. Petersburg vor face o donație de câteva mii de doze de vaccin Sputnik V. Primarul Ion Ceban a precizat că Primăria Chișinău ar putea organiza un maraton de imunizare.

Donații de vaccinuri împotriva coronavirusului ar putea veni și din România. Ceban a precizat că a discutat această posibilitate cu Alexandru Rafila, ministrul Sănătății din România.

„Partea română este gata să trimită pentru municipiul Chișinău vaccine Pfizer și Moderna”, a spus edilul.

Autoritățile municipiului Chișinău își propun ca până la data de 31 martie să fie imunizați 70% dintre locuitorii capitalei. Acest lucru va permite obținerea imunității colective împotriva coronavirusului.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

TV8

Oamenii legii au inițiat urmărire penală după ce Vladimir Andronachi și-ar fi construit o casă pe terenul unui parc din Chișinău

Oamenii legii au pornit o urmărire penală cazul construirii unei case în Parcul Valea Morilor, pe un teren care ar aparține fostului deputat Vladimir Andronachi. Informația a fost confirmată de purtătoarea de cuvânt a Procuraturii Generale, Violina Moraru, pentru TV8.

Conform sursei citate, Violina Moraru a declarat că, în martie 2026, Inspectoratul de Poliție Centru al DP Chișinău a inițiat o urmărire penală, în temeiul bănuielii rezonabile de comitere a infracțiunii de „diminuare a suprafețelor fondului forestier”. Până în prezent, nu există persoane cu statut procesual de bănuit sau învinuit.

Anterior, Inspectoratul pentru Protecția Mediului a efectuat un control la fața locului și a constatat lucrări de terasament și construcția unui obiectiv locativ individual în interiorul parcului, zonă inclusă în fondul ariilor naturale de stat și protejată ca monument de arhitectură peisajera.

Prima încălcare constă în extinderea clădirii capitale pe o suprafață de 573 m² din terenurile Parcului Valea Morilor, pentru care a fost calculat un prejudiciu de 573 000 de lei. Cea de-a doua vizează distrugerea păturii vii și a stratului superior de sol fertil pe o suprafață de 1 456 m², prejudiciul estimat fiind de 407 680 de lei, astfel că daunele totale aduse mediului se ridică la 980 680 de lei.

Lucrările de construcție la casa luxoasă din Valea Morilor, atribuită fostului deputat Vladimir Andronachi, au fost reluate, în pofida dosarelor penale în care acesta este judecat și a deciziilor instanțelor ce au stabilit că o parte din terenuri ar fi fost obținute fraudulos.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: