Виталий Шмаков / NewsMaker

La Odesa persistă riscul unor atacuri cu rachete. Autoritățile introduc ora marțială

În Odesa, este introdusă ora marțială. Măsura va fi valabilă de la 9 aprilie, ora 21:00 până la 11 aprilie, ora 06:00. Anunțul a fost făcut pe 8 aprilie de către Administrația Militară Regională Odesa. Decizia a fost luată pentru că există riscul unor atacuri cu rachete.

„Având în vedere evenimentele care au avut loc la Kramatorsk, regiunea Donețk, unde 50 de persoane au fost ucise și 98 au fost rănite în urma unui atac cu rachetă asupra stației, la Odesa, pe 10 aprilie, există riscul unui atac cu rachetă. De aceea, pe teritoriul Odessei și în regiunea Odesa este introdusă ora marțială”, a spus ministerul într-un comunicat.

În timpul orei marțiale este interzisă circulația pe străzi și alte locuri publice fără permise și certificate speciale.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Filat

Filat nu mai este căutat internațional: Interpol a anulat darea în căutare, la mai puțin de o lună de la emitere

Fostul premier Vlad Filat nu mai figurează în căutare internațională. Interpol a anulat notificarea de dare în căutare emisă anterior pe numele liderului PLDM, la mai puțin de o lună de la introducerea acesteia, la solicitarea Biroului Național Central Interpol din Paris. Informația se regăsește într-un răspuns al Ministerului Afacerilor Interne, publicat de Filat pe 12 februarie și confirmat pentru NewsMaker. Potrivit documentului, Procuratura Generală a fost informată despre această decizie.

„Dreptatea, chiar dacă uneori are nevoie de timp, își găsește întotdeauna locul. Celor care s-au grăbit să speculeze, să se bucure și să distribuie informații negative le reamintesc că responsabilitatea publică presupune echilibru și răbdare. Aștept aceeași promptitudine în informarea corectă a cetățenilor cu privire la această clarificare, așa cum a existat în propagarea acuzațiilor. Mulțumesc tuturor celor care au dat dovadă de încredere și răbdare, așteptând faptele și pozițiile oficiale”, a scris liderul PLDM pe rețele.

Vlad Filat a dat asigurări că se află în Republica Moldova și că nu s-ar fi eschivat și nici nu s-ar fi ascuns „niciodată”: „Am informat instituțiile competente despre locul aflării mele și am manifestat întreaga deschidere necesară pentru cooperare, în spiritul legii și al respectului față de instituțiile statului. Este regretabil când instrumente sau mecanisme internaționale ajung să fie percepute ca parte a unor confruntări politice interne. Instituțiile, fie ele naționale sau internaționale, trebuie să rămână independente, credibile și protejate de orice influență politică”.

Reamintim, pe 8 decembrie, Tribunalul corecțional din Paris l-a condamnat pe Vlad Filat la 2 ani de închisoare într-un dosar de corupție. Instanța a constatat că Filat ar fi fost implicat într-un mecanism de spălare de bani legat de mituirea unui funcționar public străin. Conform anchetatorilor, în anii 2012 și 2014, el și fosta sa soție ar fi achiziționat mai multe proprietăți imobiliare în Franța, în special în regiunea Haute-Savoie, prin intermediul unor companii și al unui interpus, folosind fonduri provenite de la o companie canadiană. Aceasta obținuse, în 2011, contractul de gestionare a Loteriei Naționale a Republicii Moldova, pe perioada în care Filat era prim-ministru. Politicianul a calificat sentința ca fiind „motivată politic” și „puternic influențată din Republica Moldova”.

Pe 26 decembrie, IGP a confirmat pentru Ziarul de Gardă că Biroul Central Internațional INTERPOL Paris a emis un mandat de arestare internațional pe numele fostului prim-ministru. O zi mai târziu, Filat a anunțat căa contestat decizia judecătorească și că, până la epuizarea tuturor căilor de atac, cauza penală „nu poate” fi transmisă autorităților Republicii Moldova pentru executare. Totodată, el a menționat că este „pe loc” și „nu se eschivează”.

Conform MAI, Interpol a anulat darea în căutare internațională emisă anterior pe numele lui Filat pe data de 15 ianuarie 2026.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: