Colaj NM

În plin război în regiune, Mitropolia Moldovei anunță un pelerinaj în Israel „cu binecuvântarea mitropolitului Vladimir”

Mitropolia Moldovei, subordonată Patriarhiei Ruse, a anunțat că, în perioada 6-11 aprilie, va avea loc un pelerinaj în Israel, cu ocazia întâmpinării focului haric. Mitropolia a adăugat că, „în pofida circumstanțelor existente în Orientul Mijlociu, organizatorii pelerinajului mențin o legătură permanentă cu instituțiile statului gazdă, în vederea asigurării bunei desfășurări a pelerinajului și a siguranței participanților”. Totodată au menționat că, în cazul apariției unor modificări ale situației din regiune, programul pelerinajului va fi adaptat corespunzător. Menționăm că situația de securitate în Israel, potrivit actualizării Ministerului de Externe din 10 martie, rămâne în continuare tensionată.

Mitropolia a declarat că pelerinajul va fi organizat „cu binecuvântarea înaltpreasfințitului Vladimir” și cu „participarea clerului și credincioșilor din Republica Moldova”. „Delegația pelerinilor din cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova va fi condusă de preasfințitul Filaret, Episcop de Căpriana. (…) Programul pelerinajului include participarea la sărbătoarea Bunei vestiri în Nazaret, precum și la Slujba Pogorârii Sfintei Lumini în Biserica Sfântului Mormânt din Ierusalim, unul dintre cele mai impresionante momente duhovnicești trăite anual în Țara Sfântă”, a adăugat Mitropolia.

Totodată, Mitropolia a menționat că, „în pofida circumstanțelor existente în Orientul Mijlociu, organizatorii pelerinajului mențin o legătură permanentă cu instituțiile statului gazdă, în vederea asigurării bunei desfășurări a pelerinajului și a siguranței participanților”. „În cazul apariției unor modificări ale situației din regiune, programul pelerinajului va fi adaptat corespunzător, iar participanții vor fi informați în timp util”, se mai arată în mesajul Mitropoliei.

În același mesaj, Mitropolia a prezentat programul pelerinajului, menționând că pe 6 aprilie grupul se va aduna la aeroportul din Chișinău, urmat de zborul către Tel Aviv, iar în ultima zi, pe 11 aprilie, va participa la Slujba Pogorârii Sfintei Lumini în Biserica Sfântului Mormânt, urmată de transferul la aeroport și zborul spre Chișinău. Menționăm că, în 2026, Paștele Ortodox va fi marcat pe 12 aprilie.

Situația de securitate din Israel

Potrivit informațiilor publicate pe 10 martie de Ministerul Afacerilor Externe al R. Moldova, situația de securitate în Israel rămâne în continuare tensionată. Restricțiile actuale au fost extinse până pe 14 martie 2026, ora 20:00. În această perioadă, activitățile educaționale nu se vor desfășura și sunt permise adunări de cel mult 50 de persoane, cu condiția existenței posibilității de deplasare rapidă în adăpost în cazul declanșării alarmei. În contextul situației de securitate, zborurile comerciale continuă să fie operate în regim limitat, în funcție de deciziile autorităților israeliene și de programul companiilor aeriene, a precizat Ministerul.

Anterior, 17 cetățeni ai Republicii Moldova aflați în Israel au solicitat evacuarea. Ulterior, 15 dintre aceștia, contactați de ambasadă, au declarat că, la această etapă, nu mai doresc evacuarea. Între timp, 2 cetățeni, care dețin și cetățenia României, au reușit să părăsească Israelul cu sprijinul Ambasadelor Republicii Moldova și României de la Tel Aviv.

Zilele trecute, ministrul afacerilor externe al Statului Israel, Gideon Sa’ar, l-a informat pe omologul său moldovean că Israelul a reluat parțial zborurile aeriene pentru întoarcerea cetățenilor săi, iar în perioada următoare ar putea deveni posibile și zborurile spre destinații din afara țării pentru cetățenii străini.

***

În prezent, Orientul Mijlociu este scena unui conflict militar, după ce Statele Unite ale Americii și Israelul au lansat, pe 28 februarie, o operațiune militară împotriva Iranului, constând în atacuri aeriene asupra unor ținte militare și strategice. Cele două țări afirmă că operațiunea vizează eliminarea programul nuclear și balistic al Teheranului, precum și înlăturarea regimului teocratic iranian.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Femeia salvată din incendiul de la Telecentru are nevoie de donatori de sânge: „Mămica mea a suferit arsuri grave”

Irina Mîrzac, femeia care a suferit arsuri grave în urma incendiului izbucnit pe 14 aprilie într-un apartament din sectorul Telecentru al Capitalei, are nevoie urgentă de donatori de sânge. Aceasta se află în reanimare cu arsuri pe 50% din corp, dintre care jumătate sunt de gradul IV, și urmează să treacă prin aproximativ 16 operații de transplant de piele. Apelul a fost lansat pe 16 aprilie de fiica sa, Nicoleta Mîrzac, care a precizat că orice grupă de sânge este binevenită și că donarea se poate face la orice centru de colectare din Moldova.

„În urma unui accident tragic, casa părinților mei a fost transformată în scrum și cenușă. Iar mămica mea, Mîrzac Irina, a suferit arsuri grave. Acum se află în reanimare pe mâinile unor medici extrem de buni, pentru care le mulțumim de grijă și receptivitate.Avem nevoie urgentă de donatori, orice grupă de sânge este binevenită”, a scris Nicoleta Mîrzac.

Donarea se poate face la orice centru de colectare din Moldova, inclusiv la Centrul Național de Transfuzie a Sângelui de pe strada Academiei 11, cu mențiunea că sângele este pentru pacienta Mîrzac Irina, internată la Secția Arsuri și Chirurgie Plastică.

Amintim că incendiul a avut loc pe 14 aprilie într-un apartament cu trei camere de pe strada Sprâncenoaia 3/A din cartierul Telecentru al Chișinăului. Șapte echipe de pompieri au intervenit la fața locului, au evacuat 10 locatari din apartamentele vecine și au reușit să o scoată pe proprietară dintre flăcări. Focul, care ar fi izbucnit în urma unei explozii, a distrus complet apartamentul și a fost lichidat.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: