În regiunea transnistreană ar putea fi instituită „stare de urgență în economie”

Așa-zisul „Consiliu de securitate” al regiunii transnistrene a propus, pe 6 decembrie, instituirea „stării de urgență în economie” din cauza posibilității de întrerupere a livrărilor de gaze naturale. Organul legislativ local va examina propunerea în data de 11 decembrie.

Potrivit presei locale, care face trimitere la declarațiile liderului de facto al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, nu se știe dacă livrările de gaz rusesc vor continua în stânga Nistrului. Acesta a menționat că este nevoie de pregătire „pentru orice evoluție a evenimentelor”.

Așa-zisul ministrul al Economiei al regiunii transnistrene, Serghei Obolonik, a declarat că, în cazul întreruperii furnizării gazului, MGRES va trece la cărbune. El a spus că acest lucru „va permite asigurarea necesităților umanitare”, în ceea ce privește energia electrică, timp de 50 de zile.

Precizăm că, pe 1 ianuarie 2025, expiră contractul cu privire la tranzitul gazului rusesc prin Ucraina, iar autoritățile ucrainene nu intenționează să prelungească contractul în contextul invaziei declanșate de Federația Rusă. În prezent, aproximativ 5,7 milioane de metri cubi gaz tranzitează zilnic Ucraina din Rusia, fiind livrat în stânga Nistrului.

Pe 25 noiembrie, Victor Parlicov, ministrul Energiei de la acea vreme, a efectuat o vizită la Sankt-Petersburg, unde a avut o întrevedere cu președintele Gazprom, Alexei Miller, pentru a discuta despre livrări către regiunea transnistrană pe rute alternative, din 2025. Două zile mai târziu, într-o conferință de presă, Parlicov a anunțat că Gazprom leagă subiectul livrărilor pentru malul stâng al Nistrului pe rute alternative – prin Turcia – de achitarea pretinsei datorii a malului drept.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O delegație ucraineană condusă de ministrul Apărării, Rustem Umerov, va participa la negocierile cu Rusia, programate pentru 2 iunie la Istanbul. Anunțul a fost făcut de președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski.

„Facem tot posibilul pentru a ne apăra independența, statul și oamenii noștri. Am stabilit sarcinile pentru perioada imediat următoare și pozițiile pentru întâlnirea de luni de la Istanbul. Prima — încetarea completă și necondiționată a focului. A doua — eliberarea prizonierilor. A treia — întoarcerea copiilor răpiți. Iar pentru a asigura o pace durabilă și securitatea, trebuie pregătită o întâlnire la cel mai înalt nivel. Doar liderii pot soluționa problemele-cheie”, a scris Zelenski pe canalul său de Telegram.

Propunerea pentru o a doua rundă de negocieri directe la Istanbul, pe 2 iunie, a venit din partea Rusiei. Potrivit ministrului rus de Externe, Serghei Lavrov, Moscova a pregătit un memorandum care reflectă poziția sa privind „toate aspectele depășirii durabile a cauzelor profunde ale crizei”, aspecte discutate la prima rundă de negocieri.

Ucraina a cerut ca Rusia să transmită din timp acest memorandum.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: