În România a fost depistat al treilea caz de infecție cu variola maimuței

Ministerul Sănătății din România a anunțat pe 15 iunie, despre înregistrarea celui de-al treilea caz de variola maimuței. Este vorba de un bărbat de 31 de ani care s-a prezentat ieri la un spital din București.

„Simptomele au apărut pe data de 10 iunie. Starea generală a pacientului este bună. Acesta a rămas internat”, a precizat ministerul.

Conform sursei citate, bărbatul nu are istoric de călătorie.

Autoritățile de peste Prut au anunțat luni primul caz de variola maimuţei diagnosticat în România – un bărbat în vârstă de 26 de ani din București.

Acesta primește tratament simptomatic și se află în izolare, mai preciza Ministerul Sănătății: „Din anamneză, rezultă că partenerul persoanei infectate a călătorit în ultima perioadă în mai multe țări din Europa unde există numeroase cazuri de infecție cu variola maimuței.”

Al doilea caz de variola maimuței a fost diagnosticat oficial în România pe 14 iunie – un bărbat în vârstă de 32 de ani.

În acest caz a fost declanșată o anchetă epidemiologică pentru stabilirea contacților direcți.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Noi vă povestim în continuare despre funcțiile vacante bine plătite în Moldova, pregătite de site-ul Rabota.md. De data aceasta vă prezentăm o selecție cu locuri de muncă în IT, medicină, marketing și contabilitate.

Cabinetul de servicii contabile Omnius Grup caută un contabil-șef și este dispus să îi ofere un salariu cuprins între 25 și 35 de mii de lei net. De un specialist similar are nevoie și Conditionere.md, unde sunt dispuși să analizeze orice așteptări salariale; orientați-vă la un diapazon de la 20 până la 40 de mii de lei.

Acum să trecem la funcțiile vacante din instituțiile medicale private. Clinica Derma Beauty caută un cosmetolog cu experiență. Pentru un program de 4 zile lucrătoare pe săptămână promit un câștig de la 20 până la 40 de mii de lei. Între timp, centrul medical ProMed invită în echipa sa un dermatolog-venerolog sau un dermatolog-cosmetolog. Intervalul salarial — de la 25 până la 40 de mii de lei.

Puteți fi remunerați la același nivel în marketing și vânzări. Rețeaua de restaurante Oliva propune unui manager de marketing un câștig de la 25 până la 30 de mii de lei net, plus tichete de masă și rambursarea cheltuielilor pentru practicarea sportului. Compania Art People caută un director de marketing, salariul — 30 de mii de lei plus bonusuri pentru îndeplinirea KPI în mărime de până la 20 de mii de lei pe lună. Unui manager de vânzări, tot în această companie, îi propun până la 35 de mii de lei, dintre care 20 de mii sunt partea fixă.

În domeniul IT sunt căutați în primul rând specialiștii cu experiență. La Dyninno este vacantă funcția de Golang Developer, salariul de la 3,8 până la 4,6 de mii de euro. Compania 7code are nevoie de un AR/VR Unity Developer pentru un job remote. Salariul va constitui crica 4,5 de mii de dolari. Iar un Senior QA Engineer (Automation) în aceeași companie poate opta pentru 2 mii de dolari lunar.

Informația despre lucru în Chișinău este actuală la momentul scrierii materialului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: