Asociația de Nursing din Moldova

Încă 11 moldoveni au fost răpuși de coronavirus. Printre victime este un felcer din Cahul

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate încă 11  decese provocate de COVID-19. Printre victime este și un felcer din Cahul.

Deces 3414: Bărbat de 72 ani, din mun. Orhei. Internat la SCR. Comorbidități: cardiopatie hipertensivă, hipertensiune arterială.

Deces 3415: Bărbat de 57 ani, din r-nul Ungheni. Internat la SR Ungheni. Comorbidități: anemie, infarct.

Deces 3416: Femeie de 83 ani, din r-nul Strășeni. Internată la SR Strășeni. Comorbidități: insuficiență cardiacă, hipertensiune arterială.

Deces 3417: Bărbat de 73 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCM Arh. Mihail. Comorbidități: hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă.

Deces 3418: Femeie de 73 ani, din mun. Chișinău. Internată la SCM Sf. Arh. Mihail. Comorbidități: hipertensiune arterială, diabet zaharat, obezitate.

Deces 3419: Bărbat de 79 ani, din r-nul Orhei. Internat la SR Orhei. Comorbidități: hipertensiune arterială, sindrom hepato-renal.

Deces 3420: Bărbat de 65 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCR. Comorbidități: cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială, pielonefrită cronică.

Deces 3421: Femeie de 75 ani, din mun.Chișinău. Internată la IF Chiril Draganiuc. Comorbidități: cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă.

Deces 3422: Bărbat de 70 ani, din R-nul Taraclia. Internat la SR Taraclia. Comorbidități: insunficiență cardiacă, cardiomiopatie mixtă, hipertensiune arterială.

Deces 3423: Bărbat de 81 ani, din r-nul Hîncești. Internat la SR Hîncești. Comorbidități: pancreatită cronică, insuficiență cardiacă.

Deces 3424: Țezari Luchianov, în vârstă de 51 ani, care a activat timp de 31 de ani în funcția de felcer în cadrul Substației de Asistență Medicală Urgentă Cahul. Acesta a fost transferat la data de 19 decembrie de la Spitalul Raional Cahul, la Institutul de Medicină Urgentă. Dumnezeu să-i primească sufletul în împărația Sa.

Până la ziua de azi, 73 lucrători medicali au decedat din cauza infecției COVID-19.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

PAS Chișinău/Facebook

„Mi-am supraevaluat posibilitățile”. Deputatul PAS Constantin Cheianu explică de ce renunță la mandatul de parlamentar

Deputatul PAS, jurnalistul și scriitorul Constantin Cheiaunu spune că și-a anunțat decizia de a renunța la mandatul de parlamentar, invocând probleme de sănătate și dorința de a nu compromite nici obligațiile parlamentare, nici propria stare fizică. Anunțul a fost făcut de către acesta pe rețelele de socializare la câteva ore după ce Președintele Parlamentului, Igor Grosu a anunțat că 5 deputați PAS își depun mandatele.

Constantin Cheiaunu explică că, cu doi ani în urmă, s-a pensionat din motive medicale și pentru a avea timp să scrie cărți.

„Medicii mi-au spus că viața mea va depinde de pastile, efort fizic limitat, evitarea stresului și dietă severă. Am respectat aceste condiții timp de un an și m-am simțit ca un om sănătos”, a precizat deputatul.

El spune că, deși inițial și-a dorit o viață liniștită, implicarea în campania electorală și sprijinul pentru PAS în fața amenințării opoziției pro-ruse l-au determinat să accepte propunerea președintei Maia Sandu de a face parte din lista electorală și a deveni parlamentar.

„După câteva ore de activitate în teritoriu și întâlniri cu alegătorii, am resimțit o înrăutățire a stării mele de sănătate. După ședințele de constituire a Parlamentului și investire a Guvernului, am simțit efortul fizic excesiv, chiar dacă nu am participat activ la dezbateri. Mi-am supraevaluat posibilitățile și condiția fizică”, a explicat Cheiaunu.

Deputatul subliniază că decizia a fost luată după consultări cu președinta Maia Sandu și cu președintele Parlamentului, Igor Grosu, care ar fi încercat să-l convingă să rămână, dacă nu ar fi fost vorba de sănătate.

Jurnalistul a promis că va rămâne un susținător al guvernării și al PAS, menționând că va continua să contribuie la respectarea promisiunilor făcute în campania electorală și să sprijine fracțiunea parlamentară din afara mandatului.

Amintim că 5 deputați ai Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) – Maria Acbaș, Constantin Cheianu, Roman Cojuhari, Viorel Bostan și Nicolae Drăgănel – au decis să renunțe la mandatul de deputat. Anunțul a fost făcut de liderul PAS, Igor Grosu, pe 12 noiembrie. Potrivit liderului PAS, decizia a fost luată la ședința fracțiunii care a avut loc pe 12 noiembrie, în contextul în care „este ultima săptămănă în care deputații trebuie să decidă – rămân în Parlament sau revin la funcțiile care le-au avut până la validarea mandatelor”.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: