Profimedia

Încă 14 decese în rândul pacienților infectați cu COVID-19

În Republica Moldova au fost înregistrate încă 14 decese în rândul persoanelor infectate cu COVID-19. Ministerul Sănătății a oferit precizări despre moartea medicului Ion Vasilache, de 78 ani, directorul Centrului de Sănătate Rudi, Soroca, dar și a medicului neurolog Liudmila Smirnova, de 65 ani, care a activat timp de 35 de ani la Institutul Mamei și Copilului. Potrivit reprezentanților instituției, ultimele teste au arătat că aceștia nu mai erau infectați cu COVID-19.

Deces 1288: Femeie de 56 ani, din mun. Chișinău, internată la IMSP SCM ”Sfânta Treime”, pe 13 septembrie. Comorbidități: ciroză hepatică, cardiopatie dismetabolică.

Deces 1289: Femeie de 69 ani, din mun. Chișinău, internată la IMSP SCM ”Sfânta Treime”, pe 2 septembrie. Comorbidități: diabet zaharat tip 2, angină pectorală de efort CF III, hipertensiune arterială gr. II.

Deces 1290: Bărbat de 71 ani, din r-nul Fălești, internat la IMSP SR Fălești, pe 12 septembrie. Comorbidități: diabet zaharat tip 2, hipertensiune arterială gr. II-III.

Deces 1291: Femeie de 66 ani, din Transnistria. Comorbidități: boală cerebrovasculară.

Deces 1292: Femeie de 79 ani, din mun. Chișinău, internată la SCM ”Gheorghe Paladi”, pe 19 septembrie. Comorbidități: leucemie limfocitară, cronică.

Deces 1293: Bărbat de 83 ani, din r-nul Florești, internat la IMSP SR Florești, pe 10 septembrie. Comorbidități: angină pectorală de efort CF II, obezitate gr. II.

Deces 1294: Bărbat de 71 ani, din r-nul Drochia, internat la IMSP SR Drochia, pe 18 septembrie, cu pneumonie comunitară bilaterală.

Deces 1295: Femeie de 77 ani, din r-nul Ungheni, internată la Institutul Oncologic, pe 9 septembrie. Comorbidități: limfom.

Deces 1296: Bărbat de 70 ani, din Transnistria. Comorbidități: boală cerebrovasculară.

Deces 1297: Bărbat de 73 ani, din Transnistria. Comorbidități: diabet zaharat tip 2.

Deces 1298: Bărbat de 62 ani, din r-nul Dondușeni, transferat de la IMSP SR  Dondușeni, la Spitalul Clinic Bălți, pe 25 septembrie. Comorbidități: diabet zaharat tip 2, hipertensiune arterială gr. III,  cardiopatie mixtă.

Deces 1299: Bărbat de 66 ani, din Transnistria. Comorbidități: hipertensiune arterial gr. III, patologie cardiacă.

Deces 1300: Femeie de 58 ani, din r-nul Orhei, transferată de la IMSP SR Orhei, la Spitalul Clinic Bălți, pe 18 septembrie. Comorbidități: boală renală cronică.

Deces 1301: Bărbat de 68 ani, din r-nul Fălești, transferat de la IMSP SR Fălești, pe 9 septembrie. Comorbidități: hipertensiune arterială gr. III, cardiopatie mixtă.

„Un ultim omagiu îi aducem medicului neurolog Liudmila Smirnova, de 65 ani, care a activat timp de 35 de ani la Institutul Mamei și Copilului, dedicându-se cu profund devotament și responsabilitate sistemului medical. Liudmila Smirnova a fost internată pe 20 iulie la Spitalul Clinic Republican, cu COVID-19, iar pe 12 august a fost testată negativ la infecție. Totodată, cu regret anunțăm decesul medicului Ion Vasilache, de 78 ani, directorul Centrului de Sănătate Rudi, Soroca, care a fost internat pe 22 septembrie la Spitalul Raional Soroca, pe 23 septembrie fiind testat negativ la COVID-19. Exprimăm sincere condoleanțe familiei și apropiaților. Dumnezeu să-l odihnească în pace!”, se mai arată în comunicatul Ministerului Sănătății.

Precizăm că, în ultimele 24 de ore, au fost testate pozitiv cu COVID-19 încă 319 persoane.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Andrei Mardari / NewsMaker

Nemerenco spune că ar fi refuzat să rămână ministra Sănătății, dacă-i propunea Munteanu: „Nu suntem pe aceeași undă”

Fosta ministră a Sănătății, Ala Nemerenco, susține că, dacă prim-ministrul Alexandru Munteanu i-ar fi propus să-și continue activitatea în Cabinetul său de miniștri, nu ar fi acceptat. Afirmația a fost făcută pe 21 februarie, într-o postare pe Facebook, după ce premierul a sugerat că nu i-a propus lui Nemerenco să rămână la conducerea ministerului Sănătății fiindcă era nevoie de „o schimbare”.

Dacă dl prim ministru și-ar fi dorit o schimbare, aș vrea să îl întreb de ce discursurile sale includ atât de multe laude și exemple din sistemul de sănătate, toate anterioare mandatului său? Așteptăm acțiuni, nu vizite prin spitale și citit de scrisori de mulțumire în ședințe de Guvern ca pe timpurile URSS”, a declarat Ala Nemerenco.

Ala Nemerenco a mai spus că, în cazul în care premierul îi propunea să gestioneze în continuare portofoliul Sănătății în Cabinetul său de miniștri, ar fi refuzat oferta.

Cât ține de funcția de ministru, dacă printr-o întâmplare mi-ar fi venit oferta dvs, vă asigur că o refuzam. Suntem foarte diferiți ca energie, viteză de acțiune, implementare, curaj, modalitate de gândire și exprimare. Nu suntem pe aceeași undă, dle prim-ministru. Sau cum ați spus dvs – nu avem nici pe departe aceeași chimie”, a menționat aceasta.

În pofida acestor declarații, Nemerenco a menționat că „îl susține” pe prim-ministrul Munteanu. „Fiindcă țin enorm de mult la țara mea, la oamenii ei, mi-o doresc prosperă, modernă și europeană, și am contribuit personal pentru a o transforma. Astfel, vă doresc succese din toată inima și apucați-vă de treabă, că nimic încă nu se întrevede în marea de cuvinte încâlcite, iar așteptările oamenilor sunt mari ca niciodată”, a adăugat ex-ministra.

Amintim că Alexandru Munteanu a vorbit pe 19 februarie, în cadrul emisiunii „Cutia neagră” de la TV8, despre cum și-a format Cabinetul de miniștri, vizând-o inclusiv pe Ala Nemerenco. Premierul a spus că a simțit că este nevoie de „o schimbare” în cadrul Ministerului Sănătății și, din această cauză, i-a propus fostului rector al Universității de Stat de Farmacie și Medicină, Emil Ceban, să preia funcția de conducător al instituției. „Aveam nevoie de mai multe schimbări în Guvern, să vină și fețe noi, să vină și niște abordări noi. (…) Îmi pare rău că, după aceia, doamna Nemerenco, cumva, puțin s-a retras și a intrat într-un mod de critici”, a adăugat oficialul.

Ala Nemerenco și-a încheiat mandatul de ministră a Sănătății pe 31 octombrie 2025, când noul Guvern, condus de Alexandru Munteanu, a primit vot de încredere din partea Parlamentului. Funcția de ministru al Sănătății în noua garnitură guvernamentală a fost preluată de fostul rector al Universității de Stat de Farmacie și Medicină, Emil Ceban.

Ulterior, Nemerenco a declarat că nu i s-a propus să-și continue activitatea în Guvernul Munteanu.

Cu puțin timp înainte de a-și încheia mandatul de ministră a Sănătății, președinta Maia Sandu i-a conferit Alei Nemerenco „Ordinul Republicii”. Într-un interviu din decembrie 2025, Nemerenco a declarat că, încă din momentul în care a aflat despre acordarea distincției, a perceput gestul drept „un semn al plecării”. Aceasta nu a ridicat până acum distincția, iar recent a spus că încă nu a decis dacă o va face sau nu.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: