Medical Xpress

Încă 14 persoane au fost răpuse de COVID-19. Bilanțul a ajuns la 1244 de morți

În Republica Moldova au fost înregistrate încă 14 decese în rândul pacienților infectați cu noul coronavirus. Potrivit comunicatului publicat pe 23 septembrie de Ministerul Sănătății, trei dintre victime sunt din Transnistria, două din Glodeni, cinci din Chișinău și câte una din Taraclia, Soroca, Fălești și Criuleni.

Deces 1231: Femeie de 74 ani, din Transnistria. Comorbidități: insuficiență cardiacă cronică, hipertensiune arterială.

Deces 1232: Bărbat de 63 ani, din Transnistria. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială.

Deces 1233: Femeie de 74 ani, din Transnistria. Comorbidități: cancer.

Deces 1234: Bărbat de 71 ani, din raionul Fălești. Internat la data de 12 septembrie, la SR Fălești. Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces 1235: Bărbat de 58 ani, din raionul Criuleni. Internat la data de 16 septembrie, la Spitalul Raional Criuleni. Comorbidități: hipertensiune arterială, obezitate, diabet zaharat.

Deces 1236: Femeie de 71 ani, din raionul Glodeni. Internată la data de 21 septembrie, la Spitalul Raional Glodeni. Comorbidități: cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială.

Deces 1237: Bărbat de 62 ani, din raionul Glodeni. Transferat la data de 20 septembrie, din Spitalul Raional Glodeni, la IMU. Comorbidități: diabet zaharat, insuficiență cardiacă, hepatită cronică.

Deces 1238: Bărbat de 58 ani, din raionul Taraclia. Internat la data de 25 august, la IMU. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 1239: Femeie de 62 ani, din raionul Soroca. Internată la data de 07 septembrie la SR Soroca. Comorbidități: obezitate, hipertensiune arterială.

Deces 1240: Bărbat de 63 ani, din mun. Chișinău. Internat la data de 06 septembrie, laSpitalul „Sf. Treime”. Comorbidități: cardiomiopatie mixtă, diabet zaharat, insuficiență renală, hipertensiune arterială.

Deces 1241: Bărbat de 84 ani, din mun. Chișinău. Internat la data de 29 august, la Spitalul „Sf. Treime”. Comorbidități: hipertensiune arterială, anemie feriprivă, epicistostoma.

Deces 1242: Femeie de 90 ani, din mun. Chișinău. Internată la data de 14 septembrie la Spitalul „Sf. Treime”. Comorbidități: pancreatită cronică, cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială.

Deces 1243: Femeie de 82 ani, din mun. Chișinău. Internată la data de 19 august, la Spitalul „Sf. Treime”. Comorbidități: hipertensiune arterială, sindrom colestatic, cardiomiopatie mixtă.

Deces 1244: Femeie de 58 ani, din mun. Chișinău. Internată la data de 17 septembrie, la Spitalul „Sf. Treime”. Comorbidități: cardiomiopatie mixtă, cardiomegalia.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Cu Sens/Facebook

Plahotniuc nu va fi extrădat în Moldova pe 25 septembrie? Avocat: „S-ar pregăti mai multe provocări”

Lucian Rogac, avocatul ex-liderului PDM Vladimir Plahotniuc, a publicat pe 13 septembrie un mesaj în care acuză autoritățile statului că ar intenționa să transforme extrădarea clientului său din Grecia într-un „show care să fie exploatat în interes electoral”. El susține că „surse” din cadrul Ministerului elen al Justiției i-ar fi spus că Chișinăul ar planifica să-l aducă în țară pe Plahotniuc în altă zi decât 25 septembrie – data anunțată anterior de autorități. Totodată, Rogac a făcut apel la Ministerul Afacerilor Interne și Inspectoratul General al Poliției de Frontieră să respecte termenul anunțat oficial pentru extrădare.

În pofida asigurărilor din partea autorităților statului, care susțin că țin sub control procesul de extrădare a clientului meu, Vladimir Plahotniuc, în ultima vreme primim semnale și mesaje care indică faptul că s-ar pregăti mai multe provocări, prin care extrădarea domnului Vlad Plahotniuc să ia forma unui show care să fie exploatat în interes electoral de puterea politică de la Chișinău. Cu atât mai mult că surse din Ministerul Justiției al Greciei ne-au comunicat că partea moldovenească planifică să facă extrădarea domnului Plahotniuc în alte date decât 25.09.25, dar solicită ca partea grecească public să susțină că extrădarea va fi pe 25 septembrie! Nu știm cât de adevărate sunt aceste zvonuri și dacă ajung la noi intenționat sau nu, însă avem toată speranța că instituțiile implicate sunt capabile să depună toate eforturile pentru a nu fi admise niciun fel de abateri”, a scris Lucian Rogac pe pagina sa de Facebook.

Avocatul a făcut apel la Ministerul Afacerilor Interne și Inspectoratul General al Poliției să se asigure că extrădarea lui Plahotniuc în țară să aibă loc în acord cu cadrul legal, „conform normelor bunului simț” și în termenii anunțați oficial de autorități.

Interesul nostru este ca normele legale, procedurile naționale și internaționale să fie respectate întocmai, iar procesul de extrădare să să fie unul absolut transparent și lipsit de orice provocări cu miză politică și electorală. Mizăm în acest sens pe înțelegerea responsabilității care le revine instituțiilor statului”, a spus el.

Amintim că Vladimir Plahotniuc a fost reținut pe 22 iulie, la aeroportul din Atena, la șase ani după ce a fugit din Moldova. Odată cu el, la aeroportul din capitala Greciei a fost reținut și fostul deputat democrat Constantin Țuțu, considerat de mulți ani omul de încredere al lui Plahotniuc. Cei doi urmau să zboare în Dubai. Oamenii legii au desfășurat percheziții la vila de lux pe care cei doi o închiriau în oraș, depistând zeci de acte false, obiecte de lux și bani în diferită valută.

Pe 23 iulie, Plahotniuc și Țuțu au fost plasați în arest preventiv. Ex-deputatul a fost eliberat între timp, însă Plahotniuc continuă să rămână în penitenciar.

Procuratura Generală a Republicii a trimis, pe 24 iulie, autorităților din Grecia o primă cerere de extrădare în privința lui Plahotniuc, iar Ministerul Justiției a expediat ulterior încă două. Atât Curtea de Apel din Atena, cât și Ministerul Justiției al Greciei au acceptat extrădarea. Ministerul Justiției de la Chișinău a recepționat pe 12 septembrie decizia privind extrădarea și a transmis setul de documente Ministerului Afacerilor Interne – instituția competentă pentru preluarea lui Plahotniuc.

Ministra Afacerilor Interne, Daniella Misail-Nichitin, a anunțat anterior că fostul lider PDM ar urma să fie adus în Republica Moldova pe 25 septembrie, cu trei zile înainte de alegerile parlamentare.

Vladimir Plahotniuc este cercetat penal în țara noastră pentru săvârșirea unor infracțiuni grave, inclusiv crearea și conducerea unei organizații criminale, escrocherie în proporții deosebit de mari și spălare de bani, în conformitate cu Codul penal.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: