больница, врач
Максим Андреев, NewsMaker/ foto simbol

Încă 18 pacienți infectați cu COVID-19 au murit. Printre victime – un bărbat de 44 de ani

În Republica Moldova au fost confirmate alte 18 decese în rândul pacienților infectați cu noul coronavirus. Vârsta victimelor este între 44 și 84 de ani. Majoritatea acestora sunt din capitală.

Deces 1425: Bărbat de 44 ani, din mun. Chișinău, internat la Spitalul Clinic Republican, pe 5 septembrie. Comorbidități: cardiopatie mixtă, diabet zaharat, obezitate, hipertensiune arterială.

Deces 1426: Femeie de 65 ani, din r-nul Cahul, internată la la Spitalul Clinic Republican, pe 24 septembrie. Comorbidități: hipertensiune arterială, obezitate.

Deces 1427: Femeie de 82 ani, din mun. Chișinău, internată SCM ”Sfânta Treime”, pe 20 august. Comorbidități: ciroză hepatică.

Deces 1428: Bărbat de 77 ani, din r-nul Șoldănești, internat la IMSP SR Șoldănești, pe 25 septembrie. Comorbidități: bronșită cronică, cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială.

Deces 1429: Bărbat de 79 ani, din r-nul Strășeni, transferat de la IMSP SR Strășeni, la SCM ”Sfânta Treime”, pe 1 octombrie. Comorbidități: angină pectorală de efort, cardiopatie mixtă, ciroză hepatică.

Deces 1430: Bărbat de 84 ani, din mun. Chișinău, internat la SCM ”Sfânta Treime”, pe 27 septembrie. Comorbidități: cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială.

Deces 1431: Femeie de 66 ani, din mun. Chișinău, internată la SCM ”Sfânta Treime”, pe 28 septembrie. Comorbidități: angină pectorală de efort, cardiopatie mixtă, diabet zaharat.

Deces 1432: Bărbat de 68 ani, din r-nul Hâncești, internat la IMSP SR Hâncești, pe 1 septembrie. Comorbidități: angină pectorală de efort, cardiopatie ischemică, diabet zaharat.

Deces 1433: Bărbat de 73 ani, din r-nul Ocnița, internat la IMSP SR Ocnița, pe 30 septembrie. Comorbidități: hipertensiune arterială, boală oncologică.

Deces 1434: Femeie de 59 ani, din r-nul Ungheni, internată la IMSP SR Ungheni, pe 25 septembrie, cu pneumonie bilaterală de etiologie virală.

Deces 1435: Femeie de 66 ani, din r-nul Ungheni, internată la IMSP SR Ungheni, pe 22 septembrie. Comorbidități: hipertensiune arterială, diabet zaharat.

Deces 1436: Femeie de 58 ani, din r-nul Ungheni, internată la IMSP SR Ungheni, pe 28 septembrie. Comorbidități: hipertensiune arterială, boală cerebrovasculară.

Deces 1437: Bărbat de 66 ani, internat la IMSP SR Ungheni, pe 17 septembrie. Comorbidități: bronșită cronică.

Deces 1438: Femeie de 73 ani, din mun. Chișinău, internată la Spitalul MSMPS, pe 29 septembrie. Comorbidități: hipertensiune arterială, obezitate, diabet zaharat.

Deces 1439: Femeie de 69 ani, din mun. Comrat, transferată de la IMSP SR Comrat, la Institutul de Medicină Urgentă, pe 23 septembrie. Comorbidități: cardiopatie mixtă, diabet zaharat.

Deces 1440: Bărbat de 78 ani, din mun. Chișinău, internat la Institutul de Medicină Urgentă, pe 3 octombrie. Comorbidități: angină pectorală de efort, cardiopatie mixtă, limfom.

Deces 1441: Bărbat de 71 ani, din mun. Chișinău, transferat de la Spitalul MSMPS, la Institutul de Medicină Urgentă, pe 6 octombrie. Comorbidități: hipertensiune arterială, cardiopatie mixtă, hepatită.

Deces 1442: Femeie de 64 ani, din r-nul Ștefan Vodă, internată la IMSP SR Ștefan Vodă, pe 17 septembrie. Comorbidități: leucemie limfocitară cronică, obezitate, angină pectorală de efort.

Tot astăzi, au fost testate pozitiv încă 918 persoane.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Serviciul Vamal

VIDEO Marș cu tehnică agricolă și vamă blocată temporar: fermierii au ieșit la protest. Reacția ministrei Agriculturii

Mai mulți fermieri au ieșit la protest pe 24 iunie. La Fălești, aceștia au scos tehnica agricolă și au organizat un marș. La Cahul, au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. Între timp, la fața locului a intervenit poliția, iar o oră mai târziu s-a anunțat că drumul a fost deblocat. Fermierii au declarat că sunt împotriva introducerii TVA de 20% la tehnica agricolă, cer subvenții per hectar și rambursarea integrală a accizei la motorina utilizată. Referindu-se la politica fiscal-bugetară, ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a declarat că instituția va identifica soluții și va veni cu o poziție în comun cu Ministerul Finanțelor.

În ajun, Asociația „Forța Fermierilor” a anunțat că fermieri din raioanele Râșcani, Soroca, Drochia, Fălești, Sîngerei, Telenești, Orhei, Rezina, Ungheni, Criuleni, Strășeni, Nisporeni, Călărași, Căușeni, Ștefan Vodă, Leova, Hâncești, Basarabeasca, Cimișlia, Cahul și Cantemir vor protesta pe 24 iunie în 13 locații din Republica Moldova, inclusiv la intrarea în orașul Soroca și lângă vama Oancea.

Pe 24 iunie, la Fălești, fermierii au ieșit cu tehnica agricolă și au circulat în marș. „Marș fără blocări deja creează anumite impedimente în trafic, dar dacă ne apucăm de blocat? (…) Așa o să circulăm până o să atragă atenția cei de la guvernare”, a declarat un manifestant.

„Noi suntem categoric împotriva la introducerea TVA-ului de 20% la tehnica agricolă. Suntem pentru subvenționarea la hectar și accizele 100% la motorină. Acestea sunt revendicările care astăzi noi le cerem de la Guvern”, a spus un alt manifestant.

Deputatul fracțiunii „Democrația Acasă”, Vasile Costiuc, prezent la manifestația din Cahul, a anunțat că fermierii din raion au blocat drumul de acces către postul vamal de frontieră Cahul-Oancea. „E un gest de disperare al fermierilor”, a adăugat Costiuc. Ulterior, Serviciul Vamal a confirmat că accesul a fost blocat temporar.

Serviciul Vamal

Un reprezentant al poliției, prezent la fața locului, a declarat că fiecare conducător auto care a blocat accesul va da declarații și va fi pasibil de răspundere contravențională, dacă va fi demonstrată vinovăția. Ulterior, un alt reprezentant al poliției a cerut fermierilor să elibereze partea carosabilă, în caz contrar aceștia urmând să fie trași la răspundere pentru nesubordonare la cerințele legale ale polițistului.

La o oră distanță, Serviciul Vamal a informat că drumul de acces a fost deblocat.

Ministra Agriculturii și Industriei Alimentare, Ludmila Catlabuga, a declarat că „agricultorii sunt îngrijorați de politica fiscal-bugetară”.

„Noi am început și pe platforma Ministerului Agriculturii, în urma nenumăratelor discuții și la Ministerul Finanțelor, de a identifica soluții și să venim cu o poziție comună de a îmbunătăți această politică fiscală. (…) O să consolidăm o poziție comună, iar eu sunt alături de ei în contextul promovării acestei poziții. O vom înainta și Ministerului Finanțelor pentru a ține cont de ea”, a reacționat ministra la manifestația fermierilor.

***

Amintim că, anterior, fermierii au protestat pe 12 iunie la Fălești, Rezina și Sculeni. Manifestanții au solicitat plăți directe per hectar pentru culturile cerealiere și oleaginoase din 2027, menținerea condițiilor fiscale actuale în contextul majorării TVA la 20% pentru producția agricolă, precum și rambursarea accizei la motorină folosită pentru lucrări agricole în proporție de 100%, începând cu anul 2026. 

Înainte de manifestația din 12 iunie, Ministerul Agriculturii declara că respectă dreptul fermierilor de a protesta. În același timp, a menționat că a prezentat deja măsuri aflate în implementare sau în pregătire în contextul solicitărilor înainte de aceștia. Potrivit Ministerului, subiectele ce țin de politica fiscală în agricultură, inclusiv cota TVA, restituirea TVA și compensarea accizei la motorină, sunt analizate de Ministerul Finanțelor în contextul unei politici fiscale mai largi, care trebuie să țină cont inclusiv de posibilitățile financiare ale statului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: