Fierce Health

Încă 24 de moldoveni au fost răpuși de Covid

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 24 de decese în rândul pacienților infectați cu COVID. 

Deces 4003: Bărbat de 64 ani, din r. Ocnița. Internat la SR Ocnița. Comorbidități: hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă.

Deces 4004: Bărbat de 41 ani, din mun. Bălți. Internat la SC Bălți. Comorbidități: edem cerebral.

Deces 4005: Femeie de 58 ani, din r. Comrat. Internată la SR Comrat. Comorbidități: hipertensiune arterială.

Deces 4006: Femeie de 60 ani, din r. Comrat. Internată la SR Comrat. Comorbidități: hipertensiune arterială, pancreatită cronică.

Deces 4007: Femeie de 58 ani, din r. Comrat. Internată la SR Comrat. Comorbidități: hipertensiune arterială, diabet zaharat.

Deces 4008: Bărbat de 55 ani, din r. Ceadîr-Lunga. Internat la SR Ceadîr-Lunga. Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces 4009: Bărbat de 64 ani, din r. Fălești. Internat la SR Fălești. Comorbidități: insuficiență cardiac, obezitate, hipertensiune arterială.

Deces 4010: Femeie de 67 ani, din r. Edineț. Internată la SR Edineț. Comorbidități: insuficiență cardiacă.

Deces 4011: Bărbat de 72 ani, din r. Edineț. Internat la SR Edineț. Comorbidități: AVC, insuficiență cardiacă, cardiopatie mixtă.

Deces 4012: Femeie de 69 ani, din r. Dondușeni. Internată la SR Dondușeni. Comorbidități: diabet zaharat, obezitate, hipertensiune arterială.

Deces 4013: Bărbat de 59 ani, din r. Călărași. Internat la SR Călărași. Comorbidități: hipertensiune arterială, diabet zaharat.

Deces 4014: Bărbat de 75 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: insuficiență cardiac, cardiomiopatie mixtă.

Deces 4015: Femeie de 61 ani, din mun. Chișinău. Inetrnată la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: diabet zaharat, insuficiență cardiacă.

Deces 4016: Bărbat de 79 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 4017: Femeie de 71 ani, din mun. Chișinău. Internată la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: cardiomiopatie mixtă.

Deces 4018: Femeie de 91 ani, din mun. Chișinău. Internată la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 4019: Femeie de 83 ani, din mun. Chișinău. Internată la IMU. Comorbidități: AVC ischemic, hipertensiune arterială.

Deces 4020: Bărbat de 71 ani, din r. Criuleni. Internat la IMU. Comorbidități: hipertensiune arterială, edem cerebral.

Deces 4021: Bărbat de 61 ani, din mun. Chișinău. Internat la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: insuficiență cardiacă, hipertensiune arterială, boala Parkinson.

Deces 4022: Femeie de 72 ani, din mun. Chișinău. Internată la SCM Gh. Paladi. Comorbidități: infarct miocardic vechi, insuficiență cardiac, hipertensiune arterială.

Deces 4023: Femeie de 44 ani, din r. Căușeni. Internată la IMU.

Deces 4024: Femeie de 39 ani, din r. Anenii Noi. Internată la IMU. Comorbidități: insuficiență renală, cardiomiopatie mixtă, obezitate, hipertensiune arterială.

Deces 4025: Femeie de 59 ani, din mun. Chișinău. Internată la SCR. Comorbidități: hipertensiune arterială, insuficiență cardiacă, glomerulonefrită cronică.

Deces 4026: Bărbat de 59 ani, din r. Edineț. Internat la SCR. Comorbidități: hipertensiune arterială, insuficiență renală.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Plăți online, rezervări și notificări automate: Aeroportul Chișinău dezvoltă o platformă digitală

Aeroportul Internațional Chișinău implementează o platformă digitală integrată care va conecta pasagerii, partenerii comerciali și companiile aeriene la serviciile online ale aeroportului. Platforma include un cont personal securizat cu autentificare MPass și verificare în doi pași, servicii comerciale precum Fast Track, rezervare online pentru parcare și business lounge și un sistem CRM pentru gestionarea relației cu utilizatorii.

Sistemul va permite plăți online, emiterea documentelor electronice, notificări automate și acces la istoricul tranzacțiilor.

„Proiectul prevede integrarea directă, prin API, cu sistemele aeroportuare critice – inclusiv sistemele de informații despre zboruri, panourile informative din terminal și platforma de gestionare a solicitărilor pasagerilor – asigurând astfel actualizarea în timp real a informațiilor și automatizarea fluxurilor operaționale. De asemenea, platforma va respecta standardul internațional WCAG 2.1 AA pentru accesibilitate, facilitând utilizarea de către persoane cu mobilitate redusă”, a transmis instituția aeronautică într-un comunicat.

Implementarea este structurată în 7 etape: analiză și proiectare, dezvoltare și integrare, migrare și populare cu date, testare de acceptanță, pilotare, lansare în exploatare industrială și perioadă de garanție post-implementare. Durata totală estimată a proiectului este de până la 12 luni, cu un volum de peste 5.700 ore efective de lucru și aproximativ 35 luni/om cumulate.

Valoarea estimată a achiziției este de 4,33 milioane lei fără TVA. Procedura a fost lansată pe 11 februarie 2026, clarificările au fost acceptate până la 23 februarie, iar termenul pentru depunerea ofertelor este 9 martie 2026.

„Prin această investiție în transformarea digitală, Î.S. „Aeroportul Internațional Chișinău” își propune creșterea calității serviciilor oferite pasagerilor, digitalizarea proceselor comerciale, consolidarea securității cibernetice și crearea unei baze tehnologice durabile pentru dezvoltările viitoare”, a mai comunicat instituția.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: