Vitalii Șmacov, NewsMaker

Încă 3 cazuri de infectare cu COVID-19 în Transnistria

Trei cazuri noi de îmbolnăvire cu COVID-19 au fost înregistrate în stânga Nistrului. Potrivit presei locale, este vorba despre trei femei. Alte 17 teste au fost trimise la laboratorul Agenției Naționale pentru Sănătate Publică de la Chișinău și urmează să fie analizate.

Potrivit ТСВ Приднестровье, pacientele diagnosticate sunt o femeie de 47 de ani din orașul Tighina și alte două din satul Ciorbuci, născute în 1974 și 1972.

Totodată, au fost expediate pentru analize testele a 17 pacienți care au fost spitalizați în ultimele 24 de ore.

Menționăm că potrivit platformei online a Ministerului Sănătății, în raionele din stânga Nistrului au fost înregistate 45 de cazuri de îmbolnăviri.

În total, în Republica Moldova sunt 752 de cazuri de infectări cu COVID-19. 80 dintre pacienți sunt în stare gravă, iar 9 sunt conectați la aparate pentru respirație dirijată.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Militarul din Florești, rănit cu arma din dotare, a decedat

Militarul din Florești, care s-a rănit în urma unei împușcături cu arma din dotare, a decedat. Anunțul fost făcut de Ministerul Apărării într-un comunicat.

Potrivit sursei citate, militarul s-a stins din viață astăzi, 24 ianuarie, ora 03:50, la spital.

Tânărul avea 24 de ani și executa serviciul militar în Armata Națională din 2020.

Ministerul Apărării regretă profund acest caz tragic şi exprimă condoleanţe familiei îndurerate”, a transmis instituția.

Amintim că militarul s-a împușcat cu arma din dotare pe 20 ianuarie, în timp ce se afla la serviciu într-o unitate militară din garnizoana Florești. Ministerul Apărării a transmis atunci că a dispus desfășurarea unei anchete de serviciu, iar poliția investighează cazul pentru a stabili ce s-a întâmplat.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: