prokazan.ru

Încă 808 cazuri de COVID-19 și 16 decese, înregistrate în ultimele 24 ore în Republica Moldova

Alte 808 cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova. Din numărul total de cazuri, 1 caz este de import (Italia). Bilanțul cazurilor de COVID-19 în țara noastră a ajuns la 116 365.

Total teste efectuate – 1981 dintre care primar – 1796 şi repetat – 185.

Din numărul total de cazuri, 53 sunt lucrători medicali: medici-20, asistenți medicali-26, personal auxiliar-7.

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internați 3780 pacienți confirmați cu infecția COVID-19, dintre care 281 în stare extrem de gravă (52 pacienți sunt conectați la aparate de respirație asistată).

Alte 1638 persoane au fost vindecate. În total, 101 244 persoane au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare de COVID-19 se află 8114 persoane, iar 30 306 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, informăm despre înregistrarea altor decese provocate de COVID-19:

Deces 2404: Femeie de 70 ani, din mun. Chișinău, internată la SCM „Sf. Arh. Mihail”. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 2405: Femeie de 63 ani, din mun. Chișinău, internată la SCM „Sf. Arh. Mihail”. Comorbidități: boală cerebrovasculară, cardiopatie hipertensivă.

Deces 2406: Bărbat de 70 ani, din mun. Chișinău, internat la IFP „Chiril Draganiuc”. Comorbidități: cardiomiopatie mixtă.

Deces 2407: Bărbat de 49 ani, din r-nul Nisporeni, transferat de la SR Nisporeni la SCR. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 2408: Femeie de 69 ani, din r-nul Orhei, internată la SCR. Comorbidități: obezitate, cardiomiopatie.

Deces 2409: Femeie de 51 ani, din r-nul Glodeni, transferată de la SR Glodeni la SCR. Comorbidități: artrită autoimună, spondiloartrită seronegativă nediferențiată, evoluție cronică.

Deces 2410: Femeie de 56 ani, din r-nul Anenii Noi, internată la IMU. Comorbidități: insuficiență venoasă cronică a membrelor inferioare, obezitate.

Deces 2411: Bărbat de 41 ani, din mun. Chișinău, internat la IMU. Comorbidități: obezitate, diabet zaharat.

Deces 2412: Femeie de 60 ani, din mun. Bălți, internată la SC Bălți. Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces 2413: Femeie de 71 ani, din Transnistria. Comorbidități: cardiopatie ischemică, diabet zaharat, pielonefrită cronică.

Deces 2414: Femeie de 70 ani, din Transnistria. Comorbidități: diabet zaharat, obezitate.

Deces 2415: Femeie de 61 ani, din Anenii Noi, internată la IMU. Comorbidități: insuficiență venoasă cronică a membrelor inferioare, obezitate, diabet zaharat, nefropatie diabetică.

Deces 2416: Bărbat de 40 ani, din mun. Cahul, transferat de la SR Cahul, la IMU, cu insuficiența respiratorie progresivă.

Deces 2417: Bărbat de 69 ani, din mun. Chișinău, internat la IMU. Comorbidități: canceromatoză pulmonară.

Deces 2418: Bărbat de 58 ani, din mun. Chișinău, internat la IMU. Comorbidități: cardiopatie mixtă, hipertensiune arterială, diabet zaharat.

Deces 2419: Bărbat de 55 ani, din r-nul Drochia, internat la SR Drochia. Comorbidități:  cardiopatie ischemica, angină pectorală de efort, cardiopatie hipertensivă, diabet zaharat.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

UnuTV explică împrumutul primit de la Vasile Tofan: pe ce au fost cheltuiți banii și ce legătură are premierul cu postul TV

Postul de televiziune UnuTV a venit cu explicații după ce premierul Vasile Tofan a declarat aproape 26 de mii de dolari sub formă de dobândă aferentă unui împrumut acordat Independent Trust Media, compania care a fondat postul. UnuTV susține că banii împrumutați au fost folosiți exclusiv pentru amenajarea studioului și a redacției, iar împrumutul a fost rambursat integral în 2025. Postul precizează că Tofan nu deține și nu a deținut vreodată calitatea de fondator sau membru în organele de conducere ale UnuTV, iar relația sa cu Independent Trust Media s-a „limitat la contractul de împrumut”.

„În anul 2024, odată cu lansarea postului de televiziune UnuTV, compania Independent Trust Media SRL a încheiat un contract oficial de împrumut cu omul de afaceri Vasile Tofan. Fiind o companie nou-înființată, fără istoric financiar, Independent Trust Media SRL întâmpina dificultăți în a obține finanțare bancară. În aceste condiții, împrumutul a fost acordat în termeni similari celor practicați de instituțiile bancare, conform înțelegerii dintre părți. (…) În anul 2025, Independent Trust Media SRL a rambursat integral împrumutul, inclusiv dobânda aferentă prevăzută în contract, sumă reflectată în declarația de avere a premierului Vasile Tofan”, se arată în comunicatul UnuTV.

Postul TV susține că împrumutul a fost contractat „în mod transparent, fiind adus la cunoștința tuturor partenerilor de dezvoltare ai Independent Trust Media SRL încă de la momentul acordării”.

Amintim, prim-ministrul Vasile Tofan și-a depus astăzi, 21 august, declarația de avere și interese pentru anul 2025. Potrivit documentului, șeful Cabinetului de miniștri a ridicat anul trecut peste 600 de mii de dolari salariu și dobânzi de la Horizon Capital.

Oficialul declară 23 de conturi în Republica Moldova și peste hotare, în care păstrează, în diferite valute, echivalentul a aproape 10 milioane de dolari.

Noul șef al Guvernului declară, totodată, și venituri din dobânzi, inclusiv 25.875 de dolari aferenți unui împrumut acordat Independent Trust Media, compania care a fondat postul UnuTV.

***

Compania Independent Trust Media, care are legătură cu TV8, a primit licență de emisie pentru  UnuTV în iulie 2024. Canalul TV se axează pe conținutul de divertisment pentru vorbitorii de limbă rusă. 

Independent Trust Media a fost înființată de jurnalista Mariana Rață, co-fondator al TV8 Media Alternativa, Vasile Gherman, director financiar al TV8, și Svetlana Buză, director executiv al Media Alternativa.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: