Încă șase curse charter vor fi autorizate pentru moldovenii din Italia, Anglia, Cehia și Franța

Guvernul Republicii Moldova urmează să autorizeze încă șase curse charter pentru evacuarea moldovenilor aflați în străinătate. Este vorba despre două curse din Anglia, două din Franța și câte o cursă din Cehia și din Italia. 

Astfel, vor fi operate cursele:

  • AIR SERVICE LIEGE, din 31 martie 2020, LONDON-CHISINAU-ANTWERPEN;
  •  AIR MOLDOVA, din 31 martie 2020, CHIȘINĂU – PARIS (CDG) – CHIȘINĂU;
  • AIR MOLDOVA, din 02 aprilie 2020, CHIȘINĂU – PARIS (CDG) – CHIȘINĂU;
  • FLYONE, din 03 aprilie 2020, CHIȘINĂU – PRAGA – CHIȘINĂU;
  • AIR MOLDOVA, din 04 aprilie 2020, CHIȘINĂU – LONDRA (STANSTED) – CHIȘINĂU;
  • FLYONE, din 05 aprilie 2020, CHIȘINĂU – VERONA – CHIȘINĂU.

Dispoziția urmează să fie semnată de către premierul Ion Chicu.

Deciziile cu privire la operarea curselor charter sunt aprobate de către Comisia pentru Situații Excepționale. Cursele sunt organizate împreună cu companiile aeriene.

Mai multe informații despre bilete pot fi aflate pe paginile de Facebook ale ambasadelor Republicii Moldova în țara respectivă.

Precizăm că președintele Igor Dodon a anunțat astăzi că pentru cetățenii Republicii Moldova aflați în străinătate, care vor să revină acasă, zilnic vor fi organizate câteva curse charter. Listele călătorilor vor fi întocmite prin intermediul ambasadelor, iar prioritate vor avea mamele cu copii, studenții, persoanele cu probleme de sănătate.

În ultimele două săptămâni, în Republica Moldova cu zboruri charter s-au întors circa 2 500 de persoane.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Stiri.md

Șeful Serviciului Vamal: Scanerele vechi, principala cauză în combaterea contrabandei la frontierele țării

Directorul Serviciului Vamala, Alexandru Iacub, a spus că principala problemă care împiedică reducerea semnificativă a fenomenului contrabandei în punctele de trecere a frontierei ale Republicii Moldova este tehnica învechită de scanare. Potrivit lui, și eliminarea factorului uman prin digitalizarea completă a serviciilor ar descuraja comiterea unor astfel de infracțiuni. Precizările au fost făcute în cadrul ediției din 17 octombrie a emisiunii „Factor economic” de la Next TV.

Ultima procurare de scaner am avut-o cu ajutorul partenerilor din Statele Unite, un scaner mobil la Tudora. Acum merge procedura de înmatriculare, nu poate să fie lansat în foarte scurt timp, dar el costă trei milioane de euro. Dotările sunt o condiție. Alt moment cum, spre exemplu, țările europene luptă cu flagelul acesta, într-adevăr prin digitalizare, și am menționat noul sistem computerizat de tranzit, adică aderarea la Convenție. Asta presupune, practic, intervenții zero din partea vameșului, are loc analiza automatizată în cadrul sistemului. Asta înseamnă că nu va fi intervenție umană și camionul nu stă mai mult de 5-10 minute în punctul vameșului”, a menționat Alexandru Iacub, potrivit Moldova 1.

El a precizat că Ministerul Finanțelor urmează să aloce resurse financiare pentru procurarea scanerelor noi. Autoritățile conștientizează că aceasta va fi viitoarea frontieră a unei țări a Uniunii Europene, de aceea este necesară fortificarea capacităților, iar Guvernul a aprobat recent programul de digitalizare, care prevede finanțări pentru achiziționarea tehnicii noi pentru anul 2026, a mai menționat directorul Serviciului Vamal.

Precizăm că peste 130 de cauze penale ce vizează contrabanda și fraudele vamale au fost pornite, în perioada septembrie 2024 – octombrie 2025. Valoarea bunurilor este de 52 milioane lei, iar peste 23 de kilograme de droguri au fost ridicate în cadrul acțiunilor comune cu alte autorități de drept.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: