Încă un sportiv la Jocurile Olimpice de la Paris pentru Moldova. Luptătorul de stil greco-roman Valentin Petic s-a calificat

Luptătorul de stil greco-roman Valentin Petic s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. S-a întâmplat după ce sportivul moldovean a obținut patru victorii la turneul de calificare de la Istanbul, Turcia. Informațiile au fost confirmate de Comitetul Național Olimpic și Sportiv pe 9 mai. 

Valentin Petic a evoluat în categoria de greutate 67 kg la turneul de calificare de la Istanbul. Luptătorul de stil greco-roman i-a învins pe croatul Dominik Etlinger (medaliat cu bronz la JE 2015 și bronz la CE 2019), egipteanul Mohamed Ibrahim Ibrahi, elvețianul Andreas Vetsch și germanul Etienne Kinsinger (participant la JO de la Tokyo).

Precizăm că Republica Moldova are la moment 11 sportivi calificați la Jocurile Olimpice de la Paris: Anastasia Nichita, Irina Rîngaci, Victor Ciobanu, Valentin Petic (toți – lupte), Serghei Tarnovschi, Daniela Cociu, Maria Olărașu (toți – canoe), Dan Olaru (tir cu arcul), Alisa Glinka (echitație), Anna Dulce (tir) și Marin Robu (haltere).


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

chisinau.md/imagine simbol

Strada Gheorghe Asachi din Chișinău intră în reparație capitală: ce lucrări vor fi efectuate

Strada Gheorghe Asachi din centrul Chișinăului va intra în reparații. Anunțul a fost făcut de Primăria capitalei, care a precizat că lucrările vor viza trotuarele, spațiile verzi, iluminatul public și carosabilul pe tronsonul cuprins între strada Grenoble și Spitalul Clinic Municipal „Gheorghe Paladi”.

Primarul Ion Ceban a declarat că proiectul este unul complex și prevede reabilitarea trotuarelor pe ambele părți ale străzii, amenajarea spațiilor verzi și a locurilor de parcare, precum și instalarea mobilierului urban. Totodată, partea carosabilă va fi asfaltată, iar în cadrul proiectului urmează să fie reabilitate și arterele de legătură dintre șoseaua Hâncești și strada Gheorghe Asachi, din apropierea Liceului Teoretic „Mihai Viteazul”.

Potrivit municipalității, strada Gheorghe Asachi nu a fost inclusă până acum în lucrări ample de reparație. Autoritățile menționează că proiectul face parte dintr-un program mai larg de modernizare a infrastructurii din cartierul Telecentru. În paralel, sunt efectuate evaluări privind sistemul de evacuare a apelor pluviale din zonă, ceea ce impune, la această etapă, intervenții asupra carosabilului și infrastructurii adiacente.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: