dse.md

Incendii de vegetaţie în mai multe raioane ale ţării, din cauza vântului puternic (VIDEO)

Pe parcursul zilei de 10 martie pompierii au fost solicitați să intervină la lichidarea mai multor focare de vegetație.

Pompierii au intervenit în forță, după ce un teren pe o suprafață de 20 ha a fost cuprins de flăcări în apropiere de localitatea Molovata, raionul Dubăsari. Mai multe ore salvatorii au luptat cu focul pentru ca acesta să nu obțină răspândire.

De ajutorul angajaților IGSU a fost nevoie și în cazul unui incendiu de vegetație izbucnit în orășelul Codru, municipiul Chișinău. Aici pompierii au stins iarba, care a luat foc și risca să ajungă spre spațiile locative. Pompierii au fost solicitați și în localitatea Colonița, după ce 1ha de iarbă s-a aprins, iar la Hârbovăț, raionul Anenii Noi, salvatorii au intervenit pentru a stinge vegetația aprinsă pe o suprafață extinsă.

Potrivit informațiilor IGSU, pe parcursul ultimelor 24 de ore salvatorii și pompierii au intervenit pentru a stinge 11 focare de vegetație arsă în care au fost compromise 32 ha de teren.

În acest sens, Inspectoratul General pentru Situații de Urgență îndeamnă oamenii să respecte cu strictețe normele antiincendiare și să nu aprindă iarba uscată și gunoiul menajer. În condiții de vânt și umiditate redusă orice scânteie se poate transforma în incendii de proporții. În caz de situații de risc oamenii sunt rugați să sune Serviciul 112.

dse.md
dse.md
dse.md
dse.md

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

UE anunță că va ajuta Moldova după poluarea Nistrului. Prima reacție a Bruxelles-ului după alerta de mediu

Statele membre ale Uniunii Europene sunt pregătite să ofere sprijin Republicii Moldova, după ce râul Nistru a fost poluat cu substanțe petroliere în urma atacului Rusiei asupra unei hidrocentrale din Ucraina. Anunțul a fost făcut de comisara europeană pentru extindere, Marta Kos, care și-a exprimat public, pe 16 martie, solidaritatea cu țara noastră. Oficiala europeană a precizat că ajutorul va fi acordat prin Mecanismul de protecție civilă al UE.

„Atacul Rusiei asupra hidrocentralei Novodnistrovsk din Ucraina a poluat râul Nistru, o sursă vitală de apă potabilă pentru majoritatea cetățenilor Republicii Moldova. Acest lucru este o reamintire că războiul Rusiei nu se oprește la granițele Ucrainei. Suntem solidari cu Republica Moldova. Împreună cu statele membre, Comisia Europeană este pregătită să ofere sprijin prin Mecanismul de Protecție Civilă al Uniunii Europene”, a scris Marta Kos pe X (fosta Twitter).

Reamintim, în noaptea de 6 spre 7 martie 2026, forțele armate ale Federației Ruse au atacat cu rachete și drone Centrala Hidroelectrică Nistru, aflată la aproximativ 15 km de frontiera Republicii Moldova. Exploziile au provocat deversarea masivă a unor substanțe petroliere în fluviul Nistru. Kievul a anunțat, anterior, că ar fi vorba despre despre combustibil de rachetă.

Primele pete uleioase au fost observate pe teritoriul Republicii Moldova pe 10 marie. Analizele de laborator ale Agenției de Mediu au confirmat depășirea concentrațiilor maxime admisibile. Trei zile mai târziu, Guvernul a solicitat activarea Mecanismului de Protecție Civilă al Uniunii Europene.

Pe 15 martie, Executivul a instituit starea de alertă de mediu pe bazinul fluviului Nistru pentru 15 zile, începând cu 16 martie 2026. Starea de alertă vizează unitățile administrativ-teritoriale situate în bazinul fluviului Nistru, inclusiv raioanele: Drochia, Soroca, mun. Bălți, Sîngerei, Florești, Șoldănești, Telenești, Rezina, Călărași, Orhei, Dubăsari, mun. Chișinău, Criuleni, Anenii Noi, Tighina, unitățile administrativ-teritoriale din stânga Nistrului, precum și parțial: Briceni, Edineț, Ocnița, Dondușeni, Rîșcani, Glodeni, Fălești, Ungheni, Nisporeni, Strășeni, Hîncești, Ialoveni, Cimișlia, Căușeni și Ștefan Vodă.

Activitatea stației de captare a apei de la Cosăuți, care alimentează apeductul Soroca-Bălți, a fost sistată temporar. Totodată, a fost oprită temporar alimentarea cu apă în localitatea Naslavcea, precum și în raioanele Soroca, Bălți, Florești și Sîngerei, până la confirmarea calității apei. De asemenea, a fost interzis pescuitul sportiv și de agrement pe sectorul Naslavcea – lacul de acumulare Dubăsari, în perioada 13 martie-1 aprilie 2026.

Pe 16 martie, Promo-LEX a depus un denunț penal la Procuratura Generală în legătură cu contaminarea masivă a fluviului Nistru cu produse petroliere. Asociația cere inițierea urmăririi penale pentru fapte care ar putea întruni elementele infracțiunilor de poluare a apei și ecocid.

NewsMaker informează în timp real care sunt cele mai importante evoluții, decizii ale autorităților și informații despre situația ecologică de pe Nistru – AICI.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: