appleinsider.ru

Indicii contorului de gaze pot fi expediați prin aplicația Viber

Indicii contorului de gaze naturale pot fi expediați acum și prin intermediul aplicației Viber ChatBot. Pentru a folosi această opțiune, în cazul smartphonurilor și tabletelor consumatorul urmează să scaneze QR-codul, de pe pagina web a furnizorului, sau să acceseze hiperlinkul indicat în cazul folosirii versiunii Viber pentru desktop, informează SA „Moldovagaz”.

În interfața aplicației, consumatorul va accesa butoniera grafică „Register”, care se află la sfârșitul textului de salut. Pasul următor va fi alegerea limbii preferate, precum și introducerea contului personal, care poate fi găsit în orice factură de gaze naturale a consumatorului.

Pentru expedierea datelor curente de consum este necesar de apăsat „Trimite indicii contorului”. De asemenea, aplicația permite consumatorului să verifice și istoricul de expediere a datelor din momentul înregistrării.

Indicii contorului pot fi transmiși și prin intermediul paginii web a furnizorului (www.moldovagaz.md), atât în caseta vizuală „Consumatori”, cât și în cadrul procedurii de achitare a facturii prin site-ul SA „Moldovagaz”. O altă opțiune este apelul telefonic la întreprinderea teritorială de distribuție a gazelor naturale.

Perioada de citire și primire a indicilor începe la data de 25 a fiecărei luni.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Fostul șef-adjunct al SIS, acuzat de trădare de patrie în România, la un pas de a ajunge pe banca acuzaților. Când ajunge dosarul în judecată?

Magistrații din România vor prelua din februarie dosarul în care este acuzat de trădare de patrie fostul director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate al Republicii Moldova, Alexandru Balan, arestat acum patru luni. Procesul penal este în faza de urmărire penală, iar în luna viitoare urmează să fie eliberat rechizitoriul. Informațiile au fost confirmate de procurorul-șef al Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism din România, Alina Albu, pentru IPN.

Dat fiind faptul că Alexandru Balan are cetățenie dublă, moldovenească și română, el e cercetat în calitate de cetățean român, a concretizat Alina Albu.

Până ajunge dosarul în instanță, Alexandru Bălan rămâne în arest preventiv. Măsura a fost prelungită cu o lună, din 8 ianuarie, de către Înalta Curte de Casație și Justiție de la București.

Amintim că fostul șef-adjunct al SIS a fost reținut pe 8 septembrie 2025 la Timișoara. Acesta este acuzat că în perioada 2024-2025 s-ar fi întâlnit la Budapesta cu ofițeri KGB din Belarus și le-ar fi divulgat secrete de stat legate de România. Potrivit anchetei, există suspiciuni rezonabile că scopul întrevederilor ar fi fost transmiterea de instrucțiuni și efectuarea de plăți pentru serviciile prestate.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: