tribuna.md

„Informaţia apărută nu corespunde realităţii”. Reacția companiei „Trans-Oil Group” la declarațiile președintelui Igor Dodon

Compania „Trans-Oil Group”, controlată de omul de afaceri Vaja Jhashi, a infirmat informațiile lansate de președintele Igor Dodon, potrivit cărora proprietarul holdingului ar avea dublă identitate. O adresare în acest sens a fost publicat pe site-ul tribuna.md, astăzi, 7 februarie.

„Vă asigurăm că informaţia apărută nu corespunde realităţii şi reprezintă un fals grosolan. Cei care au lansat-o în spaţiul public nici măcar nu au verificat dacă coincid astfel de date elementare ca grupa sanguină. Vaja Jhashi are grupa sanguină I, pe când în hârtia în care se scrie despre a doua sa presupusă identitate figurează grupa II”, se anunță în comunicatul companiei.

„Domnule preşedinte, noi admitem că acei ce se ocupă de investigarea chestiunilor ce ţin de a doua identitate nu au manifestat profesionalismul necesar sau intenţionat au indus în eroare conducerea ţării şi opinia publică”, mai scrie compania „Trans-Oil Group”.

De asemenea, aceștia au solicitat șefului statului demararea unei investigaţii suplimentare în ceea ce ţine de presupusa a doua identitate a proprietarului holdingului „Trans-Oil Group”.

Amintim că astăzi, Igor Dodon a anunțat că a doua persoană care a obținut ilegal dubla identitate a Republicii Moldova este omul de afaceri Vaja Jhashi. Potrivit șefului statului, aceste informații i-au fost furnizate de către Serviciul de Informații și Securitate.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Nicușor Dan

„Este Geran-2, de proveniență rusească”. Nicușor Dan a prezentat concluziile anchetei de la Galați FOTO

Drona prăbușită la Galați este Geran-2, de proveniență rusească. Declarația a fost făcută pe 31 mai de președintele României, Nicușor Dan, care a precizat că aceasta este concluzia raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român. Potrivit lui Nicușor Dan, rezultatele anchetei vor fi comunicate aliaților României și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene.

„Drona prăbușită joi noapte la Galați este Geran-2, de proveniență rusească. Aceasta este concluzia fără dubiu a raportului tehnic finalizat de specialiștii statului român. Ancheta a stabilit acest lucru pe baza unui ansamblu consistent de probe tehnice. Pe fragmentele recuperate a fost identificată inscripția în caractere chirilice „ГЕРАН-2”, iar componentele electronice, sistemele de navigație, modulele de comandă, motorul și elementele constructive analizate prezintă similitudini până la identitate cu cele ale altor drone Geran-2 recuperate anterior pe teritoriul României și identificate cu certitudine ca fiind fabricate în Federația Rusă”, a scris Nicușor Dan pe o rețea de socializare.

Președintele român a mai spus că raportul arată, de asemenea, că „marcajele de fabricație, inscripțiile tehnice, caracteristicile constructive și materialele utilizate urmează același proces tehnologic întâlnit la dronele Geran-2 analizate în ultimii ani”. „Analizele fizico-chimice au confirmat prezența acelorași tipuri de materiale și combustibili identificați în mod repetat la aparate din această serie. Pe baza tuturor acestor elemente, ancheta concluzionează fără echivoc că fragmentele recuperate la Galați provin de la o dronă Geran-2 de proveniență rusească”, a adăugat Nicușor Dan.

Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan
Facebook/Nicușor Dan

Potrivit lui Nicușor Dan, „faptul că un astfel de aparat a lovit un bloc de locuințe din România, provocând răniți și pagube materiale, este de o gravitate deosebită, iar singurul responsabil este Rusia”.

„Rezultatele acestei anchete vor fi comunicate aliaților noștri și structurilor competente din cadrul NATO și al Uniunii Europene. România va continua să acționeze împreună cu partenerii săi pentru consolidarea securității la frontiera estică a Alianței și pentru protejarea cetățenilor săi”, se mai arată în declarația președintelui român.

***

Amintim că, în dimineața zilei de 29 mai, Ministerul român al Apărării a anunțat că o dronă a intrat în spațiul aerian al României și s-a prăbușit pe acoperișul unui bloc de locuințe din Galați. Impactul a fost urmat de un incendiu. Potrivit Ministerului, toată încărcătura dronei de tip Geran 2, de proveniență rusească, a explodat la momentul impactului. Două persoane au fost rănite și au fost transportate la spital. Detalii AICI.

După incidentul de la Galați, președintele român, Nicușor Dan, a anunțat că România închide Consulatul general al Federației Ruse de la Constanța. De asemenea, consulul general rus la Constanța a fost declarat persona non-grata.

Președintele rus, Vladimir Putin, a sugerat că drona care a lovit blocul din Galați ar putea fi de origine ucraineană, declarând că nimeni nu poate stabili proveniența acesteia fără o expertiză a rămășițelor.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: