Însoțit de Ion Chicu, Igor Dodon a vizitat satele din sudul țării, unde s-a votat activ în susținerea sa (FOTO)

Președintele în exercițiu Igor Dodon a întreprins pe 21 noiembrie o vizită în sudul țării, în regiunile unde s-a votat cel mai activ în susținerea sa. Din fotografiile publicate pe pagina sa de Facebook se vede că acesta a fost însoțit și de către premierul țării, Ion Chicu.

„Voi continua să fiu alături de oameni și să le acord tot sprijinul posibil. Intenționez sa vizitez toate raionale și satele în care cetățenii au votat masiv pentru mine. Astăzi deja suntem la sudul țării, în raioanele – Taraclia, Vulcănești, Ceadîr Lunga și Comrat”, a scris Igor Dodon pe pagina sa de Facebook.

Ulterior, președintele în exercițiu a vizitat biserica „Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Albota, Taraclia, care astăzi marchează hramul. Iar apoi, cu ocazia aniversării a 110-a de la înființarea volostei Taraclia, împreună cu prim-ministrul țării, Ion Chicu, președintele raionului Taraclia, Ivan Paslari și ambasadorul Republicii Bulgaria în Republica Moldova, Evgeni Stefanov Stoytchev, Igor Dodon a participat la ceremonia de inaugurare a monumentului lui Ivan Berov – fost staroste (primar) al Taracliei.

Facebook/Igor Dodon
Facebook/Igor Dodon
Facebook/Igor Dodon

***

Conform datelor CEC, în urma turului II al alegerilor prezidențiale, Maia Sandu a obținut doar 5,41% dintre voturile alegătorilor din UTA Găgăuzia. La Taraclia, Igor Dodon a obținut 92.95% dintre voturi, fiind susținut de 16 702 cetățeni.

Per total, însă, Igor Dodon a pierdut alegerile prezidențiale în favoarea Maiei Sandu, cu un scor de 42,25% dintre voturi.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Mai mulți psihologi din Republica Moldova au venit cu critici la adresa Lorinei Buga, fondatoarea Academiei de Psihosomatică din Chișinău, după ce a anunțat organizarea unui „curs de mentorat” care vizează dezvoltarea personală și profesională și costă de 10 000 de euro. Specialiștii menționează că Buga „folosește disperarea oamenilor” și nu poate să le ofere vreo soluție la problemele lor, iar cursul său este, de fapt, „marketing bine ambalat”.

Recent, Lorina Buga a anunțat într-un mesaj pe rețelele de socializare că, în iulie, va organiza un „curs de mentorat” de 3 luni, care vizează dezvoltarea personală și profesională. Aceasta a menționat că numărul de persoane care pot participa este limitat, fiind disponibile doar 6 locuri, iar cursurile costă 10 000 de euro.

Te avertizez: vei râde, vei plânge, vei vrea să renunți, să țipi sau să mă iubești (sau poate să mă urăști). Dar la final, vei fi alt om – liber, curajos și cu o viziune clară asupra vieții”, se arată în mesaj.

Cursurile propuse de Buga au generat critici în mediul online, din partea mai multor psihologi din Republica Moldova.

Cristina Drăgan a sugerat că acestea sunt o formă de exploatare a oamenilor vulnerabili.

Vrei sa înveți cum să îmbraci abuzul psihologic în hainele vindecării (să omori oameni cu zile pe șleau vorbind)? Vino la mentorat la mine. Te învăț cum să spui oamenilor bolnavi de cancer că boala nu-i a lor, ci este a unui strămoș. Te învăț cum să te folosești de disperarea oamenilor, pentru că disperarea vinde cel mai bine.

Multe pot eu să te învăț. Pentru că am o personalitate narcisică cu ceva elemente de psihopatie și grandomanie, iar asta vă atrage așa de mult, pe voi cei vulnerabili. Întruchipez toate fanteziile minții tale confuze, iar asta îți oferă iluzia clarității și puterii”, a menționat ea.

Cu un mesaj asemănător a venit și Cătălina Molodoi. „”Oare există nebuni care cred?” – e primul gând care-ți vine. Dar nu, nu sunt nebuni. Sunt oameni care se agață de o speranță, oameni care duc o luptă dură pentru viață. Nebunia e, de fapt, ce fac unii „colegi”. Indivizi cu diplome de psihologi, dar cu o cruzime și o perversitate greu de înțeles. (…) Cât de narcisist și de josnic trebuie să fii ca să profiți de oameni în cele mai grele momente ale vieții lor – să-i atragi într-un sistem de marketing bine ambalat, în care tu ești „salvatorul””, a spus aceasta.

Iar Alexandra Roșca a scris: „Mai strașnic când prostul are și acte în regulă. Și nici legea psihologului nu mai ajută. Trist”.

NM a solicitat un comentariu de la Lorina Buga referitor la criticile colegilor săi, însă, deocamdată, un am primit un răspuns.

Lorina Buga susține că are studii în economie făcute în R. Moldova și studii de masterat în psihologie la o universitate din Paris. A făcut și școala de psihosomatică de la Moscova „PSY 2.0″.

Aceasta este fondatoarea Academiei de Psihosomatică din Chișinău. Instituția, care activează în baza unui SRL, nu este autorizată să instruiască specialiști, însă la modul practic nu poate interzice „absolvenților” să ofere ședințe contra plată și să își promoveze serviciile pe internet.

Ca profesie nu există specialiști în psihosomatică, e un domeniu nou care abia se dezvoltă și respectiv nu există un domeniu clar. Noi nu prescriem medicamente, respectiv nu facem parte din domeniul medicinei ca să avem nevoie de licență. Dacă cineva vrea să se numească specialist, eu nu pot răspunde pentru ei, noi oferim doar un certificat de participare, iar fiecare se numește cum vrea. E ca și maseurul, de exemplu. Poate fi bun și fără a avea studii superioare„, a declarat anterior Buga, într-un interviu pentru Moldova.org.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: