botosaneanul.ro/imagine simbol

Inspectori de mediu, bătuți la Ghidighici. Agresorii ar fi fost dotați cu pistoale și arme de vânătoare

Șeful Inspectoratului pentru Protecția Mediului Ion Bulmaga anunță că ieri noaptea, în timpul unei operațiuni antibraconaj, inspectorii de mediu au fost atacați de mai multe persoane. Cazul a avut loc la Ghidighici. 

Bulmaga declară că situația cu privire la atacul inspectorilor a avut loc ieri noaptea, în jurul orei 00:30.

„În timpul unei operațiuni antibraconaj, planificată de mai mult timp, inspectorii de mediu, au fost atacați de mai multe persoane, în jur de 20 de inși, care aveau în dotare arme de tip automat, pistoale precum și arme de vânătoare”, a comunicat șeful Inspectoratului.

Pe lângă faptul că li s-au smuls din piept camerele din dotare, Bulmaga declară că inspectorii au fost agresați fizic, iar unul dintre ei a ajuns la spitalul de urgență.

„La moment, acțiunile banditești ale braconierilor sunt în vizorul Inspectoratului de Poliție Buiucani. Este un caz, fără precedent și atrag atenția opiniei publice de a-l monitoriza. Țara trebuie să-și cunoască eroii, iar locul bandiților este la pușcărie”, a scris Bulmaga, pe Facebook.

Ofițerul de presă al poliției Natalia Stati a declarat pentru NM că IP Buiucani a fost sesizat despre caz precum că „în extravilanul din satul Ghidighici un grup de persoane s-ar ocupa cu braconajul”.

„Toate persoanele identificate s-au dovedit a fi cu vârstele de 30-35 ani. La moment, angajații poliției stabilesc toate circumstanțele cazului și acumulează tot materialul probatoriu”, a comunicat Stati.

Întrebat dacă persoanele au fost reținute, ofițerul a menționat că acestea la moment sunt audiate la IP Buiucani.

Amintim că un asemenea caz a avut loc și în aprilie 2016, când un pădurar şi un inspector al Gărzii Forestiere au ajuns la spital, după ce au fost bătuţi de opt indivizi. Victimele au fost alertate de localnici, care au auzit împuşcături în pădure.

Publika scrie că ajunşi la faţa locului, angajaţii „Moldsilva” au văzut farurile aprinse ale unei maşini de teren şi a unui ATV. După ce inspectorul şi pădurarul le-au blocat drumul, indivizii i-au atacat. Atunci, reprezentanţii „Moldsilva” au presupus că agresorii erau braconieri sau hoţi de lemne.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

presedinte.md

Maia Sandu a discutat cu Înaltul Comisar OSCE pentru Minoritățile Naționale despre alegerile din Găgăuzia

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a avut vineri, 26 iunie, o întrevedere cu Înaltul Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale, Christophe Kamp, aflat în vizită la Chișinău. Oficialii au discutat, între altele, despre situația din Găgăuzia.

Potrivit unui comunicat al Președinției, discuțiile au vizat protecția drepturilor persoanelor aparținând diferitelor grupuri etnice și consolidarea coeziunii sociale. Șefa statului a subliniat că procesul de aderare la Uniunea Europeană este văzut drept cea mai sigură garanție pentru asigurarea egalității de șanse și a respectării drepturilor tuturor cetățenilor, indiferent de limbă sau etnie.

În acest context, Maia Sandu a evidențiat progresele realizate în ultimul an în domeniul educației multilingve și al incluziunii sociale, implementate în cooperare cu Oficiul Înaltului Comisar al OSCE.

Un alt subiect abordat a fost situația din autonomia găgăuză. Președinta a accentuat necesitatea organizării unor alegeri libere și corecte în Găgăuzia și a asigurării unui spațiu informațional „sănătos”. Totodată, aceasta a precizat că reforma administrației publice locale nu afectează statutul special al autonomiei, garantat de Constituție, și a menționat că specificul raionului Taraclia va fi respectat.

La finalul întrevederii, părțile au reconfirmat angajamentul de a continua cooperarea dintre Republica Moldova și Oficiul Înaltului Comisar al OSCE pentru Minoritățile Naționale.

***

Amintim că mandatul Adunării Populare a expirat pe 12 noiembrie 2025, iar alegerile pentru o nouă componență au fost amânate de două ori, pe 22 martie și 21 iunie 2026, pe motiv că nu au fost respectate prevederile legale privind constituirea și funcționarea autorității electorale responsabile de organizarea scrutinului.

Ministerul Justiției a solicitat Curții Constituționale controlul constituționalității mai multor prevederi legislative, inclusiv a celor referitoare la competența Adunării Populare de a aproba membrii organului electoral central și la implicarea acesteia în numirea conducătorilor structurilor teritoriale ale unor instituții naționale precum Ministerul Afacerilor Interne, Ministerul Justiției și Serviciul de Informații și Securitate. Sesizarea va fi examinată pe 7 iulie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: