Inspectorii de patrulare au oprit un șofer beat. Acesta s-a dovedit a fi… tot polițist

În dimineața de 18 februarie, angajații Direcției Patrulare Nord a Inspectoratului național de securitate publică au oprit pe traseul M5 o Skoda care se deplasa neuniform. Testele au arătat că șoferul consumase alcool. Acesta s-a dovedit a fi tot polițist, angajat al Inspectoratului de Poliție Centru a Direcției de poliție a mun. Chișinău.

După ce au stopat automobilul, polițiștii au stabilit ca mașina era condusă de un bărbat de 40 de ani, locuitor al mun. Chișinău.

Fiind testat cu aparatul Drager s-a constatat o concentrație de 1.24 mg/l alcool în aerul expirat. 

Bărbatul a fost condus la  Inspectoratul de Poliție Fălești pentru a fi documentat. În cadrul acțiunilor  de urmărire penală, polițiștii au stabilit că bărbatul este coleg de-al lor și activează în cadrul Inspectoratului de Poliție Centru a Direcției de poliție a mun. Chișinău.

Poliția din Fălești a pornit un proces penal pentru stabilirea tuturor circumstanțelor acestui caz, iar Direcția Inspectare Efectiv a demarat și o anchetă internă.

Totodată, polițistului i-au fost prelevate și probe biologice.

Angajatul poliției riscă să fie cercetat penal în baza art. 264 prim din Codul Penal al Republicii Moldova pentru  „Conducerea mijlocului de transport în stare de ebrietate alcoolică cu grad avansat sau în stare de ebrietate produsă de alte substanţe”.   

Din 2017, șoferii sunt sancționați dacă nivelul concentrației de alcool în sânge depășește 0,3 g/l și în aerul expirat – 0,15 mg/l.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Comunitatea rusă din Moldova solicită să nu fie închisă „Casa Rusă” din Chișinău. În cadrul unei conferințe de presă organizate pe 6 iunie, reprezentanții comunității au declarat că această decizie a autorităților încalcă drepturile minorităților naționale, iar motivele invocate pentru închiderea „Casei Ruse” le-au calificat drept „inventate”.

La rândul său, președinta comunității, Liudmila Lașcenova, susține că autoritățile „intimidează cetățenii” și că, în cazul în care „Casa Rusă” va fi totuși închisă, peste o mie de angajați vor rămâne fără loc de muncă. De asemenea, ea a declarat că s-a adresat președintei Maia Sandu, precum și Parlamentului și Guvernului, cu solicitarea de a nu închide „Casa Rusă”.

Purtătoarea de cuvânt a lui Igor Grosu, Aurica Jardan, a declarat pentru NewsMaker că „Casa Rusă” a devenit o sursă de dezinformare, propagandă și de discuții despre crimele de război ale Federației Ruse în Ucraina. Iar purtătorul de cuvânt al Guvernului, Daniel Vodă, a subliniat că Executivul își menține poziția și motivele inițiale care au dus la inițierea procedurii de închidere.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: