startupers.sk

Instagram și Facebook ar putea fi închise în Europa. Anunțul făcut de Mark Zuckerberg

Meta, compania mamă a Facebook, ar putea renunța la Facebook și Instagram în Europa, dacă autoritățile nu vor permite Meta să transfere și să proceseze datele utilizatorilor europeni pe serverele din SUA. Informația a fost publicată în raportul anual trimis de Meta către SEC, insituția americană care reglementează tranzacțiile pe bursele din SUA.

Principala problemă a Meta se referă la transferurile de date transatlantice, acestea fiind reglementate printr-un așa-zis ”Scut al Securității Datelor Personale” (”Privacy Shield”). Actualele reglementări, care permit transferul de date vizat de Facebook, sunt examinate minuțios de autoritățile europene, nefiind exclusă apariția anumitor interdicții, comunică wall-street.ro.

Meta, compania condusă de Mark Zuckerberg avertizează că dacă nu se adoptă un nou pachet legislativ care să permită în continuare transferarea și procesarea datelor pe serverele din SUA, compania ”probabil” nu va mai putea să oferte multe dintre ”cele mai semnificative produse și servicii”, inclusiv Facebook și Instagram în Uniunea Europeană.

Pentru Meta este extrem de important să se poată folosi de datele utilizatorilor din diverse regiuni pentru a-i putea ținti cu publicitate și reclame personalizate.

Meta se folosea anterior de reglementările prevăzute de ”Privacy Shield” pentru a face transferuri de date, însă Curtea Europeană de Justiție a anulat prevederile în iulie 2020 din cauza unor încălcări ale legilor privind protecția datelor. De atunci, SUA și UE au anunțat că lucrează la un nou cadru legislativ.

Contactați de CityAM.com, reprezentanții Meta nu au confirmat dar nici nu au infirmat posibilitatea ca Facebook și Instagram să nu mai existe în Europa. ”Lipsa unui cadru legislativ care să asigure transferul de date ar afecta economia și creșterea afacerilor bazate pe date în UE, într-o perioadă în care ne revenim după pandemia COVID-19”, au declarat oficialii Meta.

Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Sportivul moldovean Nicolai Frangu a cucerit medalia de aur la Campionatul European de Kettlebell

Sportivul moldovean Nicolai Frangu a câștigat medalia de aur la Campionatul European de Kettlebell, care se desfășoară în complexul Arena Chișinău, între 4 și 7 decembrie.

Potrivit Federației de Sporturi de Contact, Nicolai Frangu s-a impus la categoria de greutate până în 74 kg, la disciplina 2×32 kg. Locul al doilea a fost ocupat de italianul Francesco De Caro, iar locul al treilea de ucraineanul Oleg Kyryk.

La competiție participă 257 de sportivi din 16 țări, iar Republica Moldova este reprezentată de 34 de sportivi.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: