beztabu.net

Interdicția de a exporta măști medicale, prelungită până pe 15 iulie

Interdicția de a exporta măști medicale a fost extinsă până pe 15 iulie. O decizie în acest sens a fost luată la ședința guvernului, astăzi, 24 iunie.

Necesitatea aprobării acestui proiect se explică prin faptul că infecția COVID-19 continuă să se răspândească pe teritoriul Republicii Moldova.

Anterior, autoritățile au interzis exportul de măști, mănuși și dezinfectați medicali până pe 30 iunie.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Instagram/ missuniversemoldova

Noua Miss Universe Moldova 2025: va reprezenta țara pe scena internațională

Maria Ignat este noua Miss Universe Moldova 2025. Concursul s-a desfășurat pe 5 octombrie, la Chișinău.

Maria Ignat a fost una dintre cele 25 de finaliste ale concursului Miss Universe Moldova 2025. Duminică a avut loc Marea Finală, în cadrul căreia a obținut locul întâi.

Conform organizatorilor, câștigătoarea Miss Universe Moldova 2025 va reprezenta țara noastră în Thailanda, la cel mai prestigios concurs de frumusețe din lume – Miss Universe 2025.

Maria Ignat este avocată de profesie și activează de peste un an în domeniul juridic, au mai precizat organizatorii. De-a lungul timpului, ea s-a implicat în proiecte de caritate dedicate copiilor dintr-un hospice.

În 2023, Maria Ignat a câștigat titlul de „Miss Supranational Germany”. Astfel, ea a reprezentat Germania la unul dintre cele mai populare concursuri de frumusețe din lume – „Miss Supranational”, desfășurat în Polonia. Tot atunci, ea declara că locuiește în Germania de zece ani. Potrivit organizatorilor Miss Universe Moldova 2025, Maria Ignat a reprezentat Germania de două ori pe scena internațională, aducând primele clasări din istoria țării.

În 2024, Miss Universe Moldova a fost desemnată Julieta Calalb. Ea a reprezentat țara noastră pe scena internațională, purtând un costum cu elemente inspirate din stema Moldovei și cu portretul lui Ștefan cel Mare. Anul trecut, titlul de Miss Universe 2024 a fost obținut de o tânără din Danemarca.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: