Interdicție de circulație pe timp de noapte în Israel, timp de trei zile

Israelul a decis să impună o interdicţie de circulaţie pe timp de noapte cu ocazia sărbătorii religioase evreieşti Purim. Decizia va intra în vigoare, joi, 25 februarie, și a fost luată pentru a evita o creştere a contaminărilor cu noul coronavirus, informează AGERPRES.

Interdicţia de circulaţie va fi impusă între orele 20.30 (18.30 GMT) şi 05.00 (03.00 GMT) de joi până duminică dimineaţă, a indicat într-un comunicat comun biroul premierului şi ministrului sănătăţii.

În aceste trei zile, adunările cu mai mult de zece persoane într-un loc închis şi cu peste 20 de persoane în exterior vor fi interzise, potrivit comunicatului.

Sărbătoarea Purim care va fi celebrată joi seară şi vineri marchează, potrivit tradiţiei evreieşti, victoria evreilor împotriva unui vizir al Imperiului Persan, Haman, în secolul al V-lea î.d.Hr. În mod tradiţional, este ocazia pentru defilări de carnaval, petreceri cu costume şi mari adunări populare.

Anul trecut, autorităţile au interzis adunările în timpul acestei sărbători în timp ce pandemia se afla în stadiile incipiente, dar restricţiile nu au fost respectate de întreaga populaţie, provocând un vârf al contaminărilor în săptămânile următoare.

Israel a redeschis duminică centrele comerciale şi magazine stradale pentru toată populaţia după al treilea lockdown de la începutul pandemiei.

Statul evreu a administrat deja cele două doze de vaccin Pfizer/BioNTech la trei milioane de persoane, aproape o treime din populaţia sa.

Peste 757.000 de cazuri de COVID-19 au fost înregistrate oficial în ţară, dintre care peste 5.600 de decese, de la începutul pandemiei.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

NewsMaker

Săptămâna viitoare începe cu minime de -22°C în nord: cum va evolua vremea în Moldova

Săptămâna viitoare, în Republica Moldova se așteaptă minime de până la -22°C în nordul țării. Acestea se vor înregistra în primele două zile ale săptămânii. Ulterior, în a doua parte a săptămânii, minimele vor fi de până la -2°C în nord, +1°C în centru și +3°C la sud.

În nordul țării, mai exact la Briceni, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -10°C și -12°C, iar noaptea vor coborî până la -22°C. Pentru miercuri sunt prognozate ninsori slabe: ziua -5°C, iar noaptea -13°C. Începând de joi și până duminică, ziua se vor înregistra temperaturi de 0°C, iar noaptea acestea vor oscila între -2°C și -3°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -12°C, iar noaptea de -20°C.

În centrul țării, mai exact la Chișinău, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -7°C și -9°C, iar noaptea acestea vor coborî până la -16°C. Miercuri, ziua vor fi -2°C, iar noaptea -10°C. Începând de joi și până duminică se va înregistra lapoviță slabă. Ziua vor fi temperaturi de +3°C, iar noaptea acestea vor oscila între 0°C și +1°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -9°C, iar noaptea de -14°C.

În partea de sud a țării, mai exact la Cahul, luni și marți, ziua se vor înregistra temperaturi între -5°C și -7°C, iar noaptea acestea vor coborî până la -11°C. Miercuri, ziua vor fi 0°C, iar noaptea -8°C. Începând de joi și până duminică se vor înregistra ploi slabe. Ziua vor fi temperaturi de +5°C, iar noaptea acestea vor oscila între +2°C și +3°C.

Spre comparație, pentru ziua de 1 februarie au fost prognozate temperaturi de -7°C, iar noaptea de -9°C.

Amintim că, pe 1 februarie, în Republica Moldova a fost emis cod galben de vreme geroasă. Avertizarea, care vizează o parte din teritoriul țării, va intra în vigoare în seara zilei de 1 februarie și va fi valabilă până în dimineața zilei de 3 februarie.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: