Irina Vlah și rectorul USM s-au înțeles să deschidă un centru de studiere a limbii române la Comrat

Bașcanul Găgăuziei, Irina Vlah, a avut o întrevedere cu rectorul Universității de Stat din Moldova (USM), Igor Șarov. Cei doi oficiali au discutat despre perspectivele deschiderii unui centru pentru studierea limbii române la Comrat. 

Astfel, s-a convenit că va fi introdus un program multilingv în 27 de școli și grădinițe din regiune, întrucât nu doar elevii ci și profesorii sunt cointeresați să învețe limba română, scrie Găgăuzinfo.

„La început, centrul va contribui la îmbunătățirea cunoștințelor de limba română pentru profesorii din grădinițele și școlile autonome, iar pe viitor – pentru toată lumea”, a spus Irina Vlah.

Administrația Liceului teoretic „Dmitrii Mavrodi” din Comrat este este pregătită să ofere spațiul necesar pentru deschiderea acestui centru.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Facebook/Maia Sandu

Maia Sandu a oferit „Ordinul Onoarei” unui scriitor român

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, i-a oferit „Ordinul Onoarei” scriitorului și dramaturgului român Matei Vișniec. Potrivit șefei statului, prin spectacolele sale de la Chișinău, Matei Vișniec a contribuit la formarea unor generații care înțeleg importanța reflecției critice și puterea teatrului de a apropia oamenii.

Maia Sandu a precizat că a oferit distincția lui Matei Vișniec „în semn de recunoștință pentru opera sa excepțională și pentru felul în care a apărat, prin cultură, libertatea spiritului”.

„O voce în slujba adevărului, Matei Vișniec a explorat, cu forță artistică, traumele dictaturii, absurditatea războiului și sensibilitatea umană. De trei decenii, Matei Vișniec este acasă și în Republica Moldova. Prin spectacolele sale de la Chișinău, prin întâlnirile cu publicul și prin atelierele dedicate tinerilor, a contribuit la formarea unor generații care înțeleg importanța reflecției critice și puterea teatrului de a apropia oameni și destine”, a comunicat șefa statului pe 24 mai.

Decretul prezidențial privind conferirea distincției „Ordinul de Onoare” a fost semnat pe 22 mai.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: