Paul Faith/AFP/Getty Images

Irlanda: vizitele și deplasările neesențiale – interzise, iar restaurantele vor servi alimente doar la pachet

Irlanda va fi prima ţară din UE care va institui restricţii pentru întreaga populaţie începând din noaptea de miercuri spre joi. Măsurile au fost luate în contextul pandemiei de COVID -19, a anunţat premierul Micheal Martin, relatează AFP, citat de AGERPRES.

Măsurile vor intra în vigoare miercuri la miezul nopţii (23.00 GMT) timp de şase săptămâni, a precizat premierul într-o alocuţiune televizată, subliniind în acelaşi timp că şcolile vor rămâne deschise.

Toate activităţile comerciale neesenţiale se vor închide şi barurile şi restaurantele vor servi doar alimente la pachet, a menţionat şeful guvernului.

”Cerem tuturor celor din ţară să rămână acasă”, a adăugat Micheal Martin.

Numai persoanele cu un loc de muncă considerat esenţial vor avea ”permisiunea de a se deplasa la serviciu”, a spus el.

În plus, irlandezii nu îşi vor putea părăsi casele pentru a face mişcare decât pe o rază de cinci kilometri în jurul locuinţei, în caz contrar riscând amenzi.

Şcolile şi creşele vor rămâne deschise ”deoarece nu ne putem permite şi nu ne vom permite ca viitorul copiilor şi tinerilor noştri să fie o altă victimă a acestei boli”, a spus de asemenea premierul irlandez.

Vizitele între diferite locuinţe şi evenimentele interioare vor fi interzise, deşi sportul profesional va fi permis în spaţiu închis.

Măsurile irlandeze sunt ”fără îndoială cele mai dure din Europa”, dar ”astăzi este nevoie de acţiuni suplimentare”, a admis premierul.

„Dacă ne unim eforturile pentru următoarele şase săptămâni, vom putea să sărbătorim Crăciunul în mod corespunzător”, a spus el.

Pandemia de coronavirus a ucis cel puţin 1 852 de persoane în Irlanda, potrivit ultimelor cifre oficiale

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Știri Media de Securitate

Zboruri întârziate și anulate pe aeroportul din Chișinău, din cauza condițiilor meteo. Cursele afectate

Mai multe curse aeriene în și dinspre Chișinău au întârzie sau au fost anulate în ultimele două zile, din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Potrivit datelor Aeroportului Internațional Chișinău, sunt afectate atât decolările, cât și sosirile.

Luni, 29 decembrie, trei zboruri din și spre Chișinău au fost anulate din cauza vremii. Este vorba despre cursele din și spre Antalya, Viena și Istanbul.

Totodată, mai multe zboruri au înregistrat întârzieri. La plecare, precum și la sosire, au fost afectate șase curse spre Sharm el Sheikh, Copenhaga, Frankfurt, Istanbul, Milano, Paris și Tel Aviv.

„Este din cauza vremii, a vântului, în special, care persistă în ultimele 2-3 zile. Cursele încep să intre în normal”, a declarat pentru NM Victoria Nanu, șefa serviciului marketing și relații internaționale din cadrul AIC.

airport.md
airport.md

Reamintim, Serviciul Hidrometeorologic de Stat (SHS) a emis, pe 26 decembrie, Cod galben de intensificările ale vântului în nordul și centrul Republicii Moldova inclusiv până pe 29 decembrie. În intervalul vizat, în aceste regiuni se prevăd intensificări ale vântului nord-vestic în rafale de până la 15-20 m/s.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: