MedLife

Israelul și Elveția au raportat primele cazuri de variola maimuței

Israelul și Elveția au raportat primele cazuri de infectare cu variola maimuței, informează BBC. Astfel, numărul țărilor în care a fost depistată această boală se ridică la 14. 

Ambele țări au identificat câte o persoană infectată, care a călătorit recent.

Totodată, în Grecia a fost depistat un prim caz suspect de variola maimuței la un turist englez, notează Digi24. Cetăţeanul englez şi partenera sa de călătorie au fost duși la spital și internați într-un salon izolat.

Potrivit Organizației Mondiale a Sănătății, până în prezent au fost confirmate 92 de cazuri de infectare și 28 de cazuri suspecte. Cazurile de infectare au fost confirmate în nouă țări din Europa (Marea Britanie, Spania, Portugalia, Germania, Belgia, Franța, Țările de Jos, Italia, Suedia), dar și în SUA, Canada și Australia.

Variola maimuței este o infecție virală rară, de obicei ușoară, de la care majoritatea oamenilor se recuperează în câteva săptămâni. Este o boală răspândită în țările din Africa Centrală și Africa de Vest. Simptomele includ febră, dureri de cap și erupții cutanate, care încep pe față și se răspândesc pe restul corpului.

Potrivit autorităților de sănătate din Marea Britanie, virusul nu se răspândește ușor între oameni, iar riscul pentru publicul larg este foarte scăzut.

Nu există un vaccin specific pentru variola maimuței, dar un vaccin împotriva variolei oferă o protecție de 85%, deoarece cei două viruși sunt destul de asemănători.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Maia Sandu, însoțită de familie la întâlnirea cu Papa Leon al XIV-lea: „M-a asigurat că Moldova este văzută și auzită”

Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a fost primită vineri, 12 septembrie, în audiență de Papa Leon al XIV-lea, la Palatul Apostolic din Vatican. Șefa statului a fost însoțită de mama sa, de sora sa și de consiliera pe politică externă și afaceri europene, Olga Roșca. Președinta țării anunță că a discutat cu Suveranul Pontif despre pace, credință și parcursul european al Republicii Moldova.

Șefa statului spune că i-a vorbit Papei despre bunătatea și generozitatea poporului moldovean, despre atașamentul față de valorile creștine și despre felul în care oamenii au reușit să păstreze vie credința chiar și în vremuri grele, „când regimul sovietic deporta preoți și transforma bisericile în grajduri”.„Am vorbit și despre cum, cu un război la hotar, am știut să arătăm compasiune și solidaritate. Așa am devenit cunoscuți ca o țară mică, cu inima mare. Credința și omenia țin neamul nostru rezistent și demn. Sanctitatea Sa m-a asigurat că Moldova este văzută, că Moldova este auzită. Cu voia lui Dumnezeu și prin munca noastră, ne vom croi un viitor în demnitate și pace, în marea familie europeană”, a scris șefa statului pe Facebook.

Vaticanul a transmis, la rândul său, că discuțiile au fost „cordiale”, fiind exprimată „satisfacția pentru relațiile bilaterale pozitive existente” și dorința ca acestea să fie consolidate în continuare.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: