Ambasada Italiei

Italia își va redeschide ambasada la Kiev

Italia intenționează să-și redeschidă ambasada de la Kiev imediat după Paște, a declarat ministrul italian de externe, Luigi Di Maio, citat de news.sky.com

„Am fost ultimii care au părăsit Kievul și vom fi printre primii care au revenit”, a declarat ministrul de externe Luigi Di Maio, după o întâlnire despre Ucraina de sâmbătă.

„În același timp, trebuie să intensificăm presiunea diplomatică pentru a-l aduce pe Putin la masa discuțiilor și pentru a ajunge la o încetare a focului”, a declarat Di Maio.

Pe 8 aprilie, și Uniunea Europeană a anunţat vineri că îşi va relua prezenţa diplomatică la Kiev, după ce a mutat-o temporar în Polonia.

Amintim că personalul diplomatic al țărilor din întreaga lume a fost evacuat de la Kiev, când a început războiul în Ucraina.

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Tudor Mardei | NewsMaker

Controversata „lege a educației” din Găgăuzia, atacată în judecată? Perciun: „În această țară, Parlamentul face legi”

Cancelaria de Stat va ataca în judecată așa-numita „lege a educației” din Găgăuzia, care a provocat controverse. Iar Ministerul Educației și Cercetării (MEC) va cere Procuraturii Generale să verifice dacă deputații Adunării Populare de la Comrat au comis abuz de putere prin aprobarea acestui act. Anunțul a fost făcut de Ministrul Educației, Dan Perciun, în cadrul unui live pe Facebook, pe 7 noiembrie.

În această țară, Parlamentul Republicii Moldova face legi și setează cadrul legislativ aplicabil pe întreg teritoriul Republicii Moldova. Și nimeni nu poate atenta la această prerogativă. Prin urmare, Cancelaria de Stat va notifica această lege locală adoptată și o va contesta într-un final în instanță, iar Ministerul Educației se va adresa și Procuraturii Generale, pentru a evalua în ce măsură ceea ce au întreprins aleșii din Găgăuzia reprezintă abuz de putere și depășirea atribuțiilor pe care le au. (…) Regretăm această perseverență prin care autoritățile locale din Găgăuzia creează subiecte suplimentare de conflict și le încurajăm să renunțe”, a declarat Dan Perciun.

Amintim că, pe 3 noiembrie, Adunarea Populară a Găgăuziei a aprobat, în lectură finală, cu majoritate de voturi, așa-numita „lege a educației”.

Actul normativ prevede, între altele, introducerea obligatorie a limbii găgăuze și istoriei Găgăuziei și poporului găgăuz în toate școlile din autonomie, indiferent de limba de predare. De asemenea, potrivit lui Perciun, documentul ar viza să interzică elevilor de alte etnii să studieze limba pe care o vorbesc fără susținerea probei care să ateste că aparțin etniei respective.

Pe 6 noiembrie, Ministerul Educației și Cercetării a emis un comunicat în care menționează că actul normativ legal în domeniul educației „încalcă grav” prevederile legislației naționale privind competențele autorităților publice. Totodată, instituția preciza că va solicita Adunării Populare să-l anuleze.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: