Jānis Mažeiks

Janis Mazeiks, mesaj de adio la final de mandat: „O parte din mine va rămâne mereu în Republica Moldova”

Janis Mazeiks, ex-șeful Delegației UE la Chișinău, care și-a încheiat recent mandatul de patru ani, a plecat din Republica Moldova. Diplomatul a publicat pe 30 august un mesaj de adio în care a menționat, între altele, că o parte din el „va rămâne mereu” în țara noastră.

Janis Mazeiks a postat pe pagina sa de Facebook o fotografie în care apare la Aeroportul Internațional Chișinău, însoțită de un mesaj de rămas bun.

Mă aflu în același loc unde am ajuns pentru prima dată în 2021, dar știu că totul este diferit acum. Moldova a devenit mai puternică, mai încrezătoare, mai rezistentă și mai europeană. A devenit mai cunoscută lumii – și nu din cauza miliardelor furate în trecut, ci pentru curajul și hotărârea de a merge înainte, în pofida tuturor încercărilor din exterior de a o opri. Sunt recunoscător că am putut face parte din această transformare și că am avut șansa să-mi aduc contribuția.

Uniunea Europeană a fost alături de poporul Republicii Moldova în fiecare provocare – nu doar prin vorbe, ci prin fapte. Astăzi, Republica Moldova nu mai este doar un partener; o vedem ca pe un viitor stat membru al Uniunii Europene”, a menționat diplomatul.

El a mai menționat că, pe 28 septembrie, când vor avea loc alegeri parlamentare, va fi în mâinile cetățenilor moldoveni să confirme drum european al țării și „să transforme speranța în realitate”.

Le mulțumesc din suflet tuturor celor care au făcut parte din călătoria mea moldovenească – familiei mele, colegilor mei și tuturor oamenilor pe care i-am întâlnit aici. În timp ce mă întorc în patria mea, Letonia , o parte din mine va rămâne mereu în Republica Moldova. Mulțumesc frumos și – pe curând!”, a conchis acesta.

La rândul său, Delegația UE la Chișinău a publicat un video despre vizitele lui Janis Mazeiks în localitățile R. Moldova în calitate de șef al misiunii diplomatice, pe final de mandat.



Janis Mazeiks a devenit ambasador al UE în Republica Moldova pe 1 septembrie 2021.

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

O diplomată din Polonia, desemnată ambasador al UE în Republica Moldova. Cine este Iwona Piorko

Diplomata poloneză Iwona Piorko a fost desemnată ambasador al Uniunii Europene în Republica Moldova. Anunțul a fost făcut pe 31 august de șefa diplomației UE, Kaja Kallas.

Sunt onorată de desemnarea mea în funcția de ambasadoare a UE în Republica Moldova. Aștept cu nerăbdare să lucrez cu excelenta echipă a Delegației UE în Republica Moldova”, a transmis Iwona Piorko, după desemnare, prin intermediul Delegației Uniunii Europene Chișinău.

Totodată, aceasta a mulțumit predecesorului său, Janis Mazeiks, că „a ridicat relațiile dintre UE și Republica Moldova la un nou nivel”.

Iwona Piorko deține în prezent funcția de ambasador al UE în Singapore. Anterior, ea a condus departamentul de relații internaționale din cadrul Direcției Generale pentru Piața Internă, Industrie, Antreprenoriat și IMM-uri a Comisiei Europene. Piorko vorbește franceză, engleză și spaniolă, iar la nivel de bază cunoaște rusă și germană.

***

Amintim că fostul ambasador al UE în Republica Moldova Janis Mazeiks și-a încheiat mandatul de patru ani. Acesta a plecat pe 30 august din țara noastră. Cu acest prilej, dimplomatul a publicat mesaj de rămas bun în care a menționat, între altele, că o parte din el „va rămâne mereu” în Republica Moldova.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: