TASS

Jirinovski a ieșit din coma indusă medicamentos, după ce s-a infectat cu COVID-19

Liderul Partidului Liberal Democrat din Rusia Vladimir Jirinovski a ieșit din coma indusă medicamentos, este conștient și comunică deja cu consilierii săi. Informația a fost publicată pe 11 martie de agenția rusă TASS, care citează propriile surse.

Pe 9 februarie, Ministerul rus al Sănătății a confirmat că Vladimir Jirinovski, care de 30 de ani conduce Partidul Liberal Democrat din Rusia, a fost spitalizat din cauza infecției COVID-19, fiindu-i afectați plămânii. Reprezentanții instituției au precizat că politicianul a fost internat în data de 2 februarie.

Informații scurse în presă

Despre faptul că Jirinovski este în spitalul clinic central din Moscova a anunțat canalul de Telegram Mash, iar ulterior principalele trei agenții de știri din Federația Rusă: RIA Novosti, TASS și Interfax. Toate au citat surse anonime.

Politicianul de 75 de ani a fost internat din cauza infecției COVID-19. La solicitarea Interfax de a comenta informația potrivit căreia 50-70% din plămâni îi sunt afectați, o sursă a răspuns: „Da, starea plămânilor este gravă”.

TASS a scris că starea lui Jirinovski este gravă. РБК (RBC) a scris că acesta a fost conectat la un aparat de ventilare a plămânilor. Sursele RIA Novosti, dimpotrivă, susțineau că nu a fost nevoie de ventilare artificială.

Kommersant, la fel pe surse, a scris că a fost nevoie doar de mască cu oxigen, iar Jirinovschi este conștient și discută la telefon.

Membrii partidului au fost laconici: „Jirinovski se simte bine și continuă să lucreze”, a declarat purtătorul de cuvânt al formațiunii liberal-democrate, Alexandr Diupin. Acesta a refuzat să confirme că șeful său este în spital, calificând informația drept „bârfe și zvonuri”.

Jirinovski este în politica rusă din anul 1988. În pofida denumirii, Partidul Liberal Democrat a făcut de-a lungul timpului numeroase declarații populiste și uneori naționaliste, scrie BBC. Din 1993, formațiunea a fost prezentă în toate legislaturile Dumei de Stat. Politicianul s-a făcut remarcat drept un personaj excentric, cu comportament deseori agresiv.

„Este al șaptelea vaccin”

În timpul pandemiei de coronavirus, liderul PLDR a declarat că s-a vaccinat de 7 ori împotriva coronavirusului.

„Numai în țara noastră a murit aproape jumătate de milion de oameni, imaginați-vă amploarea! Este ca și cum ar muri dintr-o dată toți locuitorii orașului Tula, Kaliningrad sau Reazan. Însă jumătate din populația Rusiei nu a conștientizat încă că trebuie să se vaccineze și asta este trist”, scria Jirinovski pe canalul său de Telegram în data de 15 decembrie.

„Este al șaptelea vaccin pe care îl fac din septembrie 2020. Și niciodată nu m-am infectat cu coronavirus, mă simt bine”, a mai spus Jirinovschi.

Peste o săptămână, acesta a precizat că s-a vaccinat de opt ori, nu de șapte ori.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Moldova Fruct

Comerțul dintre Moldova și Israel s-a dublat în 2025: Importurile au depășit exporturile de 4 ori

Exporturile de produse și mărfuri moldovenești către Israel au înregistrat o creștere semnificativă în 2025. Valoarea totală a exporturilor a ajuns la 10,66 milioane de dolari, cu 32% mai mult față de 2024 (8,07 milioane de dolari). Datele au fost prezentate de Ambasada Republicii Moldova în Israel într-un comunicat. 

În același timp, importurile din Israel au crescut spectaculos la 43,18 milioane USD, marcând o majorare de 125,5% comparativ cu 2024, când acestea erau de 19,15 milioane USD. 

Astfel, volumul total al schimburilor comerciale s-a dublat, de la 27,22 milioane USD în 2024 la 53,84 milioane USD în 2025. 

Potrivit Ambasadei Israelului în Moldova, această evoluție reflectă consolidarea relațiilor economice bilaterale diversificarea fluxurilor comerciale dar și  interesul tot mai mare al mediului de afaceri pentru oportunități reciproce

„Creșterea comerțului bilateral confirmă potențialul solid al cooperării economice moldo-israeliene și deschide noi perspective pentru investiții, inovare și parteneriate strategice”, a transmis insituția.

Potrivit Biroului Național de Statistică, în 2025, Moldova a importat aproape de trei ori mai multe mărfuri decât a exportat, ceea ce a dus la un deficit comercial record de 7,14 miliarde de dolari. Deși exporturile au crescut față de 2024 cu 6,4% și au ajuns la 3,78 miliarde de dolari, importurile au avansat mult mai rapid, cu 20,5%, până la 10,92 miliarde de dolari.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!




Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: