Kievul a comentat informația despre otrăvirea negociatorilor cu partea rusă

Administrația prezidențială de la Kiev a negat informația privind eventuala otrăvire a negociatorilor Ucrainei cu Federația Rusă, calificând-o drept „joc informațional”. Cu toate acestea, ministrul Afacerilor Externe al Ucrainei Dmytro Kuleba și-a sfătuit colegii să nu mănânce, să nu bea și nici să nu atingă suprafețele.

Consilierul șefului oficiului prezidențial de la Kiev Mihal Podoleak a declarat că toți membrii echipei de negocieri lucrează în regim normal, scrie Ukrinform («Укринформ»).

Toți membrii grupului de negocieri lucrează astăzi în regim obișnuit. În câmpul informațional sunt multe speculații, diferite versiuni conspiraționale și elemente ale unui joc sau altuia”, a menționat Podoleak.

Într-un interviu oferit postului de televizune TSN (ТСН), ministrul de Externe al Ucrainei a comentat informația publicată în presă, despre presupusa otrăvire. Acesta i-a sfătuit pe membrii echipei să nu mănânce, să nu bea nimic din ce li se propune și nici măcar să nu atingă suprafețele.

În ajun, Wall Street Journal, cu referire la propriile surse, a scris că omul de afaceri rus Roman Abramovici, care ar fi negociator neoficial dintre Rusia și Ucraina, dar și alți doi membri ai delegației Ucrainei ar fi manifestat semne de otrăvire.

Amintim că astăzi, 29 martie, la Istanbul, începe o nouă rundă de negocieri între Ucraina și Rusia. Potrivit agenției TASS, în Turcia a ajuns și Roman Abramovici.

În contextul negocierilor, ministrul ucrainean de Externe a mai menționat că Zelenski a dat indicații clare: „să nu faceți comerț cu oameni, teritorii sau cu suveranitatea țării”.

 

 

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Captură video

Sandu, despre atacurile la adresa sa: „Uneori te întrebi – cât trebuie să mai asculți asemenea tâmpenii? Apoi îți trece”

Președinta Maia Sandu recunoaște că nu îi este ușor să ignore falsurile și acuzațiile lansate la adresa sa, însă spune că încearcă să se concentreze pe munca sa și pe oamenii „cumsecade ai acestei țări”, pentru care lucrează. Declarațiile au fost făcute în cadrul podcastului „Jurnal Politic”, pe 5 august.

Întrebată cât de mult o afectează falsurile care sunt răspândite despre ea, șefa statului a recunoscut că există momente în care se întreabă „cât trebuie să mai asculte asemenea tâmpenii”.

„Depinde ce fel de falsuri, dar e adevărat că uneori ajungi în situația să te întrebi – cât trebuie să mai asculți asemenea tâmpenii la adresa ta? Apoi îți trece și te concentrezi pe lucruri importante. Știi că ești aici pentru un timp limitat, nu stă nimeni aici pentru 100 de ani și oricât de greu ar fi, e totuși un timp limitat și în acest timp limitat trebuie să faci tot ce poți, ce trebuie, pentru oamenii cumsecade a acestei țări”, a declarat Maia Sandu.

Președinta a spus că, atunci când este ținta unor acuzații false și acestea o supără, încearcă să își amintească motivul pentru care se află în funcție.

„Eu când mă supăr pe tot felul de acuzații false, revin la ideea că eu totuși lucrez nu pentru cei care vin cu acuzații – bine, când adoptăm politici sau iau decizii, sunt pentru toți – dar mie mi-e mai ușor când mă gândesc că totuși lucrez pentru oamenii cumsecade ai acestei țări. Și ei sunt mai mulți”, a mai declarat șefa statului.

Amintim că, în mandatul Maiei Sandu, Republica Moldova a deschis negocierile de aderare la Uniunea Europeană și a organizat referendumul constituțional privind integrarea europeană. În această perioadă, în special în anii electorali, șefa statului a fost ținta unor campanii intense de dezinformare, alimentate în special de rețele pro-Kremlin și de grupări afiliate oligarhului fugar Ilan Șor. Printre falsurile răspândite s-au numărat acuzații de corupție, informații fabricate despre viața personală și sănătate, precum și afirmații că ar fi „marioneta Occidentului” sau că ar pregăti fraudarea alegerilor.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: