multimedia.parlament.md

La Chișinău vor veni opt președinți de Parlament din statele NB8

Președinții de Parlament din cele opt State Baltice și Nordice (NB8) vor efectua o vizită oficială comună în Republica Moldova. Vizita are loc la inițiativa șefului Legislativului Igor Grosu.

Parlamentul Republicii Moldova va găzdui marți, 31 mai curent, reuniunea preşedinţilor de Parlament din Lituania, Danemarca, Estonia, Finlanda, Islanda, Letonia, Norvegia și Suedia.

După discuțiile cu Igor Grosu, cele 8 delegații vor avea întrevederi cu președinții fracțiunilor parlamentare. Ulterior, șefii de Parlament vor susține o conferință de presă comună.

Agenda vizitei în Republica Moldova a președinților de Parlament din cadrul NB8 include și o întrevedere cu prim-ministra Natalia Gavrilița, precum și discuții cu reprezentanții societății civile. De asemenea, demnitarii vor vizita Centrul de plasament temporar pentru refugiați de la Centrul Internațional de Expoziții „Moldexpo”.

„Nord-Baltic 8” (NB8) este un format regional de cooperare, care întrunește opt state: Lituania, Danemarca, Estonia, Finlanda, Islanda, Letonia, Norvegia și Suedia. În arealul competențelor forului intră problemele regionale și internaționale de actualitate.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

zn.ua

Trump anunță tarife vamale de 10% pentru toate statele, după înfrângerea de la Curtea Supremă a SUA

Președintele SUA, Donald Trump, a semnat un document prin care este instituit un tarif vamal global de 10%. Liderul de la Casa Albă a făcut anunțul vineri, 20 februarie, după ce Curtea Supremă a SUA a interzis majoritatea tarifelor pe care le-a impus în 2025.

Președintele SUA a criticat magistrații Curții Supreme care i-au blocat utilizarea tarifelor vamale pe care le-a introdu anul trecut, numindu-i „o rușine pentru națiune”.

Iar la scurt timp, Trump a anunțat pe Truth Social: „Este marea mea onoare să fi semnat tocmai acum, din Biroul Oval, un Tarif Global de 10% pentru toate ţările, care va intra în vigoare aproape imediat”.

Ulterior, Casa Albă a publicat o fişă informativă explicând că Trump a semnat o proclamaţie „invocând autoritatea sa în temeiul secţiunii 122 din Legea Comerţului din 1974” pentru a impune „o taxă temporară la import”. Taxa temporară va intra în vigoare pe 24 februarie.

Canada și Mexic vor fi exceptate de la noua taxă temporară, în conformitate cu pactul comercial nord-american, a precizat Casa Albă.

Potrivit News.ro, Secțiunea 122 din Legea Comerțului din 1974 îi cere președintelui să adopte măsuri care pot include o suprataxă temporară la import, tarif, atunci când este necesar pentru a aborda „deficite mari și grave ale balanței de plăți ale Statelor Unite” sau anumite alte situații care prezintă „probleme fundamentale ale plăților internaționale”. Secțiunea 122 nu a mai fost utilizată până acum și, prin urmare, instanțele nu au avut ocazia să interpreteze formularea sa. Legea impune însă limite pentru astfel de tarife, care pot fi aplicate de președinte pentru „o perioadă care nu depășește 150 de zile” și nu pot depăși 15%.

Amintim că, pe 20 februarie, Curtea Supremă a SUA a decis că Donald Trump a încălcat legea atunci când a impus taxe vamale împotriva multor țări din lume, în 2025, folosind prevederile unei legi care poate fi aplicată doar în cazuri de urgență națională. Instanța a considerat că Trump ar fi trebuit să obțină aprobarea Congresului.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: