Ministerul Culturii a inițiat o anchetă de serviciu, după ce CNA și procurorii au descins cu percheziții astăzi într-un dosar privind construcția neautorizată a unui local într-o zonă istorică a municipiului Chișinău. În dosar sunt vizate 10 persoane, inclusiv șeful Agenției de Inspectare a Monumentelor. Instituția de resort anunță că orice practică ilegală care afectează patrimoniul construit, spațiul public și încrederea societății în instituțiile statului „nu este și nu va fi tolerată”.
„Orice practică ilegală care afectează integritatea patrimoniului construit, spațiul public și încrederea societății în instituțiile statului nu este și nu va fi tolerată de Ministerul Culturii. Ministerul Culturii condamnă ferm orice încălcare a legislației în domeniul protejării patrimoniului cultural și își exprimă sprijinul pentru toate acțiunile întreprinse de Centrul Național Anticorupție și de procurori, menite să asigure respectarea legii, protejarea patrimoniului cultural și a interesului public”, potrivit unui comunicat.
Instituția de resort face apel către autoritățile publice locale, angajații structurilor subordonate și agenții economici implicați în activități de construcție să manifeste integritate, responsabilitate și respect strict față de legislația în vigoare.
Amintim că, în această dimineață, procurorii și ofițerii Centrului Național Anticorupție au desfășurat percheziții într-un dosar penal ce vizează construcția unui local de pe strada Eugen Doga din capitală, unde lucrările ar fi fost efectuate cu încălcări grave ale legislației și fără respectarea regimului de protecție a patrimoniului.
Potrivit CNA, imobilul ar fi fost construit cu abateri de la documentația de proiect, iar în unele cazuri lucrările ar fi fost extinse ilegal pe teren public. De asemenea, construcția ar fi fost recepționată în lipsa actelor permisive, deși lucrările erau sistate oficial în baza unui act de control emis anterior de Inspectoratul Național pentru Supraveghere Tehnică.
„Ofițerii de urmărire penală documentează încălcările admise de persoanele bănuite prin prisma săvârșirii infracțiunii prevăzute de art. 257 alin. (2) și art. 257¹ alin. (2) din Codul penal – Executarea necalitativă a construcțiilor”, se arată în comunicatul CNA.
În prezent, în dosar au statut de bănuit 10 persoane. Printre acestea se numără șeful Agenției de Inspectare a Monumentelor din cadrul Ministerului Culturii, beneficiarul localului, un reprezentant al agentului economic implicat, precum și mai mulți responsabili de lucrările tehnice.
Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.
Vreți să susțineți ceea ce facem?
Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.
Susțineți NewsMaker!