Sergiu Lazarencu / Facebook

Lacul „Delia” din Ungheni a trecut oficial în administrarea Primăriei localității. Ministrul Mediului a explicat decizia

Ministrul Mediului Sergiu Lazarencu a anunțat că lacul „Delia” din Ungheni a fost transmis în administrarea Primăriei localității. Potrivit oficialului, prin preluarea administrării lacului, Primăria Ungheni va putea investi în revitalizarea zonei, crearea unor spații de recreere moderne și îmbunătățirea infrastructurii. „Printre prioritățile deja identificate se numără renovarea școlii de kaiac-canoe, consolidarea digului și amenajarea lacului ca un loc de agrement atractiv”, a comunicat Lazarencu în timpul unei vizite la fața locului. 

Ministrul Mediului Sergiu Lazarencu a vizitat, pe 7 decembrie, lacul „Delia” din municipiul Ungheni „unde a anunțat oficial transmiterea acestuia din proprietatea statului în administrarea Primăriei Ungheni”.

„Această decizie reprezintă un moment de referință pentru comunitatea locală, oferind noi oportunități de dezvoltare și modernizare a zonei. Prin preluarea administrării lacului, Primăria Ungheni va putea investi în revitalizarea zonei, crearea unor spații de recreere moderne și îmbunătățirea infrastructurii. Printre prioritățile deja identificate se numără renovarea școlii de kaiac-canoe, consolidarea digului și amenajarea lacului ca un loc de agrement atractiv și sigur pentru cetățeni”, au comunicat reprezentanții Ministerului Mediului.

„Deși transmiterea lacului a fost tergiversată timp de zeci de ani, prin muncă și determinare, am reușit să promovăm această hotărâre de Guvern în timp record, oferind astfel o soluție durabilă și benefică pentru întreaga comunitate din Ungheni”, a comunicat Lazarencu în timpul vizitei.

Sergiu Lazarencu / Facebook
Sergiu Lazarencu / Facebook
Sergiu Lazarencu / Facebook
Sergiu Lazarencu / Facebook

Amintim că, pe 4 decembrie, Guvernul a aprobat o decizie prin care lacul „Delia” și terenul aferent de 111 hectare să fie transmis, cu titlu gratuit, din domeniul public al statului în proprietatea municipiului Ungheni. Se menționa că Primăria municipiului Ungheni a solicitat preluarea terenului pentru a efectua lucrări de întreţinere şi renovare a iazului care se află într-o stare ecologică, sanitară şi tehnică deplorabilă, prezentând un pericol de inundație pentru aproximativ 400 de locuinţe din apropiere. Guvernul a adăuga că, în cadrul proiectului, sunt prevăzute intervenții pentru gestionarea eficientă a lacului, lucrări de întreținere a barajului şi dezvoltarea zonei de recreere şi agrement, inclusiv renovarea școlii de caiac-canoe, reconstrucția digului şi curățarea iazului.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Ucraina a blocat o parte din activele lui Victor Gușan, cofondatorul „Sheriff”. Acesta ar fi sprijinit industria militară rusă

Autoritățile ucrainene au dispus blocarea unei părți importante din activele lui Victor Gușan, cofondatorul holdingului „Sheriff”, după ce anchetatorii au stabilit că firmele afiliate acestuia ar fi furnizat bunuri și servicii întreprinderilor militare și industriale ale Rusiei, potrivit redacției Zona de Securitate.

Potrivit deciziei instanței ucrainene, obținută de echipa Zona de Securitate, Gușan ar fi folosit, de-a lungul anilor, regiunea transnistreană pentru acumularea de resurse financiare și pentru dezvoltarea holdingului „Sheriff”, care include afaceri imobiliare și industriale. Ancheta relevă că structurile în care este implicat Gușan au sprijinit activități care subminează integritatea teritorială a Ucrainei.

O parte a proprietăților sale din Ucraina, inclusiv participații în companii-cheie, a fost pusă sub sechestru de autoritățile judiciare. Investigația arată că aceste firme au furnizat componente și produse cu potențial militar către entități din Rusia.

Printre companiile vizate se numără uzina „Moldavizolit” din Tiraspol, înregistrată în 2003 și aflată în regiunea transnistreană. În 2008, aceasta a obținut statutul de furnizor secundar pentru nevoile Ministerului rus al Apărării, facilitând astfel implicarea sa în lanțul de aprovizionare către structurile militare. După 2023, toate exporturile uzinei au fost supuse unor controale speciale, iar până în iulie 2024 exporturile către Rusia, dar și către alte țări precum Cehia, Spania sau Ucraina, au fost interzise.

Echipa Zona de Securitate detaliază în investigația sa persoanele-cheie implicate, modul de creare a companiilor intermediare din Rusia și legăturile directe cu holdingul „Sheriff”. Materialul integral poate fi urmărit [AICI].

***

Potrivit Rise.md, Victor Gușan este cofondator al Sheriff SRL, firmă din Tiraspol care a devenit o companie-pilon în imperiul de afaceri denumit convențional holdingul Sheriff – un grup de companii active pe mai toate segmentele economiei locale (de la comerțul cu produse alimentare, automobile, carburanți, medicamente, producerea și exportul alcoolului la servicii hoteliere, telefonie fixă și mobilă, internet, bănci și asigurări, sport și presă) și care achită zeci de milioane de dolari anual la bugetul regiunii transnistrene. Conform sursei, pe lângă dezvoltarea imperiului Sheriff pe teritoriul din stânga Nistrului, Gușan a mai fondat companii și pe malul drept, dar și în Ucraina, în țări membre ale Uniunii Europene, precum și în jurisdicții off-shore. Pentru asta, Gușan și-a folosit actele de identitate eliberate de trei țări – Republica Moldova, Ucraina și Federația Rusă. 


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: