agora.md

Lanț de cutremure în România. Datele Institutului de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului

Seismul de 4,6 s-a înregistrat la o adâncime de 23 km, la ora 03:26:20.

Cele patru replici, cu magnitudine de 2,6, 2,9, 2,7 și 2 pe Richter au avut loc în aceeaşi zonă, potrivit datelor Institutului Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului.

Institutul de Geologie și Seismologie din Moldova declară că s-a înregistrat un cutremur și în țara noastră. Seismul a avut o magnitudine de 4,5 grade.

Amintim că un cutremur cu magnitudinea 7,8 a avut loc în sud-estul Turciei, lângă granița cu Siria. Potrivit datelor preliminare, 76 de persoane au murit în Turcia, iar 440 au fost rănite. În același timp, în Siria se înregistrează 230 de morți și 600 persoane rănite.

În Turcia a fost declarată stare de urgență.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Guțul pierde oficial funcția de bașcan al Găgăuziei. Adunarea Populară a declarat vacant postul

Adunarea Populară a Găgăuziei a declarat vacantă funcția de bașcan al autonomiei, în cadrul ședinței desfășurate astăzi, 17 august. Hotărârea a fost susținută de 12 deputați.

Deocamdată, data alegerilor pentru desemnarea unui nou bașcan nu a fost stabilită. Anterior, președintele APG, Valentin Gaidarji, a declarat că scrutinul ar putea avea loc concomitent cu alegerile pentru noua componență a legislativului autonomiei, programate pentru 15 noiembrie.

Precizăm că funcția de bașcan a rămas liberă în urma condamnării Evgheniei Guțul. În august 2025, aceasta a fost condamnată la șapte ani de închisoare în dosarul privind finanțarea ilegală a fostului Partid „ȘOR”. În mai 2026, Curtea de Apel Centru a menținut sentința, aceasta devenind definitivă și executorie. Hotărârea a fost contestată la Curtea Supremă de Justiție.

În august, Administrația Națională a Penitenciarelor a confirmat că Evghenia Guțul a fost transferată în Penitenciarul nr. 7 – Rusca.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: