parlament.md

Lilian Carp, printre potențialii candidați ai PAS la funcția de primar al capitalei

Deputatul Lilian Carp este unul dintre potențialii candidați ai Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS) la funcția de primar al municipiului Chișinău. Declarația a fost făcută de speakerul Igor Grosu în cadrul emisiunii „Freedom” de la TV8. Potrivit lui, o decizie finală privind candidatul formațiunii politice ar urma să fie anunțată în timpul apropiat.

„Noi avem mai mulți candidați. Suntem în proces de analiză și în timpul apropiat o să luam o decizie în baza unei analize. Avem mai mulți candidați pe care o să-i analizăm, inclusiv domnul Carp”, a declarat președintele Parlamentului Igor Grosu.

De menționat că următoarele alegeri locale în Republica Moldova ar urma să aibă loc în anul 2023, ținând cont că durata mandatului aleșilor locali este de 4 ani, iar ultimele alegeri locale generale au avut loc în anul 2019.

În prezent, Primăria municipiului Chișinău este condusă de Ion Ceban.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Хотите поддержать то, что мы делаем?

Вы можете внести вклад в качественную журналистику, поддержав нас единоразово через систему E-commerce от банка maib или оформить ежемесячную подписку на Patreon! Так вы станете частью изменения Молдовы к лучшему. Благодаря вашей поддержке мы сможем реализовывать еще больше новых и важных проектов и оставаться независимыми. Независимо от того, как вы нас поддержите, вы получите небольшой подарок. Переходите по ссылке, чтобы стать нашим соучастником. Это не сложно и даже приятно.

Поддержи NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

PSDE acuză un consilier PAS de agresiune la Hîncești. Reacție: Poliția trebuie să investigheze cazul

Partidul Social Democrat European (PSDE) acuză că un consilier al formațiunii, membru al Consiliului raional Hîncești și candidat la funcția de deputat în Parlamentul R. Moldova, ar fi fost agresat fizic de către un consilier PAS. Contactați de NM pentru un comentariu, reprezentanții PAS au menționat că poliția este cea care trebuie să facă lumină în acest caz.

„Partidul Social Democrat European își exprimă profunda îngrijorare și indignare față de incidentul sfidător de la Hîncești și cere autorităților să investigheze urgent acest caz. Violența, sub orice formă, nu are ce căuta în viața politică sau publică. Astfel de comportamente, mai ales când vin din partea unui consilier PAS, sunt absolut inacceptabile și reprezintă o sfidare directă la adresa democrației, a dialogului civilizat și a respectului între oameni”, se arată în comunicatul formațiunii.

Solicitată de NewsMaker, Diana Fetco, purtătoarea de cuvânt a IGP, a confirmat că poliția are înregistrat un asemenea caz și îl documentează sub toate aspectele legale, fiind inițiată o anchetă.

„Menționăm că prioritatea poliției este securitatea fiecărui cetățean, fără a implica aspectul politic”, a declarat aceasta.

La rândul său, purtătoarea de cuvânt a Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), Adriana Vlas, a menționat pentru NewsMaker că nu cunoaște detalii și că „așteptăm poliția să investigheze cazul și să acționeze conform”.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: