Linia Vulcănești–Chișinău, promisă pentru 2025, amânată până în martie 2026. Ministerul Energiei dă vina pe „condițiile meteo”

Deși urma să fie funcțională până la finalul anului trecut, darea în exploatare a liniei Vulcănești–Chișinău întârzie. Noul termen estimat de Ministerul Energiei este luna martie 2026, iar întârzierea se explică prin necesitatea îmbunătățirii condițiilor meteo. Declarația a fost făcută de ministrul Energiei, Dorin Junghietu, în ediția de 12 ianuarie a emisiunii „La 360 de grade” de la Radio Moldova. Potrivit oficialului, pentru efectuarea testărilor este nevoie ca linia să fie complet uscată, iar conductoarele să nu fie înghețate

„Lucrările de construcție au fost finalizate în decembrie. La momentul respectiv, rămăseseră lucrări de ajustare, de rectificare, de corectare a anumitor echipamente tehnice. Totuși, au mai fost observați piloni care trebuiau rectificați. Era planificat începutul lucrărilor de testare în a doua parte a lunii decembrie. Dar există un aspect pe care vreau să-l aduc în atenție. Standardele tehnice de testare au o condiție. Condițiile meteorologice trebuie să permită și linia trebuie să fie uscată. Noi am observat că în a doua parte a lunii decembrie am avut ploi și ninsori”, a declarat Dorin Junghietu.

Ministrul a mai spus că firma responsabilă pentru lucrări este pregătită, tehnicienii au toate vizele necesare, iar echipamentele vor ajunge în țară în curând. Până atunci, se execută lucrări care nu împiedică testarea, iar verificările liniei vor începe imediat ce condițiile meteo vor fi favorabile.

La stația Vulcănești, lucrările au avansat în măsura în care condițiile meteorologice au permis. Ministerul Energiei a precizat că, din cauza lucrărilor cu excavatoare și macarale, accesul pe terenuri noroioase este dificil și există riscul producerii unor accidente.

„La fel, ei au adus din punct de vedere a construcției lucrările la un stadiu destul de avansat. Acum așteaptă livrarea unei serii de echipamente din România și din Europa, parcă din Italia, pentru a le instala, și a pregătit și din partea lor stația”, a mai spus oficialul.

În ceea ce privește stația Chișinău, Junghietu a spus că transformatoarele principale au fost finalizate încă din toamnă, iar lucrările au continuat în măsura în care vremea și terenul au permis, contractorul muncind chiar și pe teren noroios până aproape de sfârșitul lunii decembrie.

Dorin Junghietu a precizat că pentru finalizarea tuturor lucrărilor și testarea liniei va mai fi nevoie de aproximativ două luni.

„Deci, chiar am vorbit cu contractorii săptămâna trecută. Ei o să facă tot posibilul să recupereze. Întârzierile au fost generate de condițiile climaterice. Deci, s-a făcut tot ce s-a putut. Da, știu, a fost o promisiune că până la sfârșitul anului. Eu am menționat, chiar la începutul lunii decembrie, că linia urma să intre în faza de testare. Dar condițiile climaterice nu ne-au permis. Astfel, va fi nevoie de încă aproximativ două luni pentru a finaliza toate lucrările, a finaliza testările și, eventual, să zicem, spre sfârșitul lunii februarie sau începutul lunii martie, deja să treacă primii megawați, kilowați de energie electrică prin acea linie. Deci, nu este vorba de o planificare proastă”, a explicat ministrul.
***
Lucrările de construcție a Liniei Electrice Aeriene (LEA) Vulcănești–Chișinău au început în aprilie 2024 și fac parte din Proiectul de Dezvoltare a Sistemului Electroenergetic, finanțat de Grupul Băncii Mondiale, cu o valoare de 61 de milioane de euro.

Linia electrică de 400 kV va avea o lungime de 157 de kilometri și va include peste 500 de piloni și 1.500 de kilometri de conductoare, asigurând o legătură strategică între sud și centru prin traversarea a opt raioane și 35 de localități.

În funcție de regimul sistemului electroenergetic, linia va putea asigura tranzitul unui flux de până la 630 MVA de putere, ceea ce ar putea satisface aproximativ 50% din consumul de energie în perioadele de vârf.

În prezent, energia importată din România nu poate fi direcționată direct către Chișinău, ci trece prin stația MGRES, ceea ce creează riscuri pentru aprovizionarea cu electricitate. Noua linie va permite importul direct de electricitate, securizând fluxul energetic și reducând dependența de infrastructura intermediară.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

tportal.hr

Fără armistițiu de 9 mai? Moscova și Kievul se amenință reciproc și avertizează populația: „Părăsiți orașul la timp”

Federația Rusă a anunțat din nou, pe 7 mai, instituirea unui armistițiu de trei zile, în perioada celebrării paradei de 9 mai de la Moscova. Cu toate acestea, tensiunile dintre Kremlin și Kiev continuă. Moscova le cere repetat civililor și misiunilor diplomatice din Kiev să fie pregătiți să părăsească orașul „în timp util”, în timp ce președintele ucrainean Volodimir Zelenski acuză Rusia că a ignorat propunerea Ucrainei privind încetarea focului. Liderul ucrainean le recomandă public delegațiilor străine să nu participe la parada organizată de Kremlin.

„Ucraina a propus Rusiei încetarea focului și aceasta este deja departe de a fi prima propunere. De această dată – încetarea focului începând cu 6 mai. Ucraina era pregătită să asigure liniște deplină, însă ca răspuns la această propunere pașnică au urmat doar noi lovituri rusești și noi amenințări din partea Rusiei. Ei vor de la Ucraina permisiunea de a-și desfășura parada, pentru a ieși în piață în siguranță timp de o oră, o dată pe an, iar apoi să continue din nou să ucidă oamenii noștri și să poarte război. Deja rușii vorbesc despre lovituri după 9 mai”, a declarat Zelenski într-un mesaj video publicat în seara zilei de 7 mai.

Liderul ucrainean a calificat poziția Moscovei drept „ciudată și cu siguranță inadecvată”.

„Avem și adresări din partea unor state apropiate Rusiei, potrivit cărora reprezentanții lor intenționează să fie la Moscova. O dorință ciudată… în aceste zile. Nu recomandăm”, a conchis Zelenski.

Între timp, Ministerul rus al Apărării a anunțat că, la decizia președintelui Vladimir Putin, armistițiul va intra în vigoare la ora 00:00 a zilei de 8 mai și va dura până pe 10 mai. Potrivit Moscovei, toate grupările de trupe ruse din zona „operațiunii militare speciale” vor înceta complet acțiunile de luptă.

Kremlinul îndeamnă Kievul „să urmeze acest exemplu” și a avertizat că, în caz contrar, armata rusă va răspunde „adecvat” în cazul încălcării armistițiului de către Ucraina.

„În cazul tentativelor regimului de la Kiev de a perturba celebrarea celei de-a 81-a aniversări a victoriei în Marele Război pentru Apărarea Patriei la Moscova, Forțele Armate ale Federației Ruse vor lansa un atac masiv cu rachete asupra centrului Kievului. Încă o dată, avertizăm populația civilă a Kievului și angajații reprezentanțelor diplomatice străine asupra necesității de a părăsi orașul la timp”, mai transmite ministerul rus al Apărării.

Nu este pentru prima dată când Rusia formulează astfel de avertismente. Pe 5 mai, Moscova a anunțat unilateral un armistițiu cu ocazia Zilei Victoriei, pe fondul temerilor că Ucraina ar putea încerca atacuri în timpul paradei militare din Piața Roșie. O zi mai târziu, purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, Maria Zaharova, le-a cerut cetățenilor și ambasadelor străine să părăsească Kievul.

NewsMaker a solicitat un comentariu de la Ministerul Afacerilor Externe al Republicii Moldova în legătură cu avertismentele adresate misiunilor diplomatice, însă până la publicarea știrii nu a primit un răspuns.

La rândul său, Zelenski a anunțat pe 5 mai un „regim de liniște” începând cu 6 mai. O zi mai târziu, liderul ucrainean a acuzat Rusia că nu a respectat încetarea focului. Potrivit lui, Ucraina a fost atacată de peste 1.800 de ori doar în primele ore ale armistițiului. Bombardamentele s-au soldat cu peste 20 de morți și zeci de răniți.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!
Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: