LIVE Blocul „Patriotic” face totalurile alegerilor parlamentare

Liderii Blocului „Patriotic” susțin, în aceste momente, un briefing de presă în care anunță totalurile și primele concluzii după alegerile parlamentare din 28 septembrie.

Conform datelor CEC, până la ora 21:00, au votat peste 1,5 milioane de moldoveni. În diaspora, și-au exercitat dreptul la vot peste 264 de mii de cetățeni.

În cursa pentru acest scrutin au intrat 23 de concurenți electorali. O formațiune politică a fost, însă, exclusă din alegeri chiar în timpul procesului de vot. CEC a decis, în consecință, să nu aplice ștampila „Retras” în dreptul acestuia, pentru a nu periclita votarea, dar a declarat nule toate voturile exprimate pentru „Moldova Mare”.

Scrutinul s-a desfășurat pe fondul mai multor incidente, raportate atât de CEC și Promo-LEX, cât și de conducerea țării. Președinta Maia Sandu a chemat cetățenii, cu mai multe ocazii, să iasă la vot, pentru a apăra Moldova și democrația.


Abonați-vă la canalul de Telegram NewsMaker în română. Relatăm despre cele mai importante știri din țară și de peste hotare.



Vreți să susțineți ceea ce facem?

Puteți contribui la realizarea jurnalismului calitativ. Pentru aceasta, puteți contribui printr-o donație unică prin sistemul E-commerce de la maib sau puteți întocmi un abonament lunar pe Patreon! În acest mod, puteți fi parte a schimbării în bine pentru Moldova. Datorită contribuției dvs, noi vom avea posibilitatea să transformăm în realitate și mai multe proiecte noi și importante și, ceea ce este la fel de important, să rămânem independenți. Indiferent de mărimea contribuției, veți primi un mic cadou. Accesați linkul pentru a fi complicele nostru. Nu este greu, ba chiar plăcut.

Susțineți NewsMaker!

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Știri similare

0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

Національна поліція України

„A fost un atac terorist”: 24 răniți la Lvov, iar o polițistă și-a pierdut viața UPDATE

24 de persoane au fost rănite la Lvov, iar o polițistă și-a pierdut viața. Primarul orașului, ulterior și Poliția Națională a Ucrainei, au raportat că în oraș a avut loc un atac terorist.

„A fost un atac terorist”, a anunțat primarul din Lvov, Andrei Sadovoi, în jurul orei 01:30. Ulterior, primarul a anunțat că, în urma atacului, o polițistă și-a pierdut viața.

Ulterior, și Poliția Națională a Ucrainei a raportat un atac terorist la Lvov. Instituția a precizat că, în jurul orei 00:30, forțele de ordine au fost alertate cu privire la pătrunderea într-un magazin. După sosirea primului echipaj de poliție la fața locului, a avut loc o explozie. Ulterior, când a sosit al doilea echipaj, a avut loc o a doua explozie. „Conform informațiilor preliminare, au detonat dispozitive explozive artizanale”, a declarat Poliția Națională a Ucrainei.

Національна поліція України
Національна поліція України
Національна поліція України
Національна поліція України

Poliția Națională a Ucrainei a declarat că, în urma exploziilor, a decedat o polițistă în vârstă de 23 de ani. Au fost avariate un autovehicul de serviciu al poliției și un vehicul civil, iar alte 24 de persoane au fost rănite.

Actualizare: Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a anunțat că o persoană suspectată de comiterea actului terorist de la Lvov a fost reținută, menționând că informația a fost raportată de ministrul Afacerilor Interne al Ucrainei.

Potrivit lui Zelenski, în total 25 de persoane au fost rănite, iar o persoană a decedat.

Primarul din Lvov, Andrei Sadovoi, a declarat că persoana reținută este o femeie, cetățeană a Ucrainei.

Nu mai sunt articole de afișat.
0
Sondaj standard

Ți-a plăcut pluginul nostru?

x
x

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: